Home WiadomościArchiwum Katowice: Ekosong świętem dobroci ludzi

Katowice: Ekosong świętem dobroci ludzi

Redakcja

Dużym wydarzeniem kulturalnym i artystycznym był XV Festiwal Piosenki Ekologicznej Ekosong 2008, zorganizowany w Katowicach przez franciszkanów z panewnickiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych oraz agencje estradowe.

Festiwal trwał dwa dni, od 20 do 21 września, odbywał się na terenie Kalwarii Panewnickiej przy klasztorze franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. Organizatorami Ekosongu byli franciszkanie z Katowic-Panewnik, Franciszkańskie Centrum Młodzieżowo-Powołaniowe „Trzej Towarzysze” z Chorzowa, Agencja Artystyczna Centronet Vision z Bytomia i Technika Estradowa Power Tech z Gliwic.

Jak powiedział organizator br. Benigny K. Utkowski OFM, festiwal – pomimo niesprzyjającej pogody – był sporym wydarzeniem kulturalnym w regionie, o czym świadczy udział wielu uczestników, zaproszonych gości i gwiazd oraz duże zainteresowanie lokalnych mediów.

„Festiwal – głównie poprzez zaangażowanie młodzieży – jak również poprzez poruszaną problematykę miał charakter edukacyjny i wychowawczy. Całe przedsięwzięcie było świętem życzliwości i dobroci ludzi i firm, z którymi organizatorzy spotkali się w czasie realizacji projektu, za co składamy serdeczne podziękowania” – dodał br. Utkowski.

W pierwszym dniu festiwalu odbyła się część konkursowa o statuetkę Przebibetona i sesję nagraniową w studio Radia Katowice. Wystąpiło sześć zespołów, na koniec odbył się koncert zaproszonych artystów: Regau, Clear Water’s Band, 2Tm2,3. Zorganizowano również zbiórkę elektro-śmieci.

Drugi dzień Ekosongu rozpoczął się mszą św. w intencji wszystkich osób oraz instytucji dbających o środowisko naturalne. Odbył się festyn, na którym wystąpiła m. in. młodzież z Domu Kultury Ligota. Atrakcją dnia było Ekodyktando, które poprowadziła wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek. Nad przebiegiem dyktanda czuwał prof. Edward Polański.

Odbył się pokaz mody ekologicznej i spektakl w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 23 w Katowicach, przeprowadzono wiele konkursów dla dzieci i młodzieży. Rozegrano mecz między franciszkanami a pracownikami urzędu miasta (wynik 3:7) oraz turniej unihokeja. Na zakończenie wystąpiły zespoły The Chlews, Podzamek Boys i Universe. Cały Ekosong prowadził Marcin Michrowski z TVP.

Projekt objęty był mecenatem miasta Katowice. Wykorzystano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Unii Europejskiej – Środki Przejściowe 2005.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawowali: metropolita górnośląski abp Damian Zimoń, prowincjał Zakonu Braci Mniejszych o. Ezdrasz Biesok OFM, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Katowice.

Patronami medialnymi byli: TVP Katowice, Radio Em, Radio Katowice, Echo Miasta, Gość Niedzielny, portal internetowy wiara.pl oraz serwis informacyjny franciszkanie.pl.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda