Home WiadomościArchiwum Kazachstan: Kamień węgielny Centrum JP2

Kazachstan: Kamień węgielny Centrum JP2

Redakcja
0000101207c.png W czasie wizyty w Kazachstanie watykański sekretarz stanu kard. Tarcisio Bertone poświęcił kamień węgielny pod budowę Centrum Kultury i Dialogu im. Jana Pawła II w Astanie (stolicy kraju). Centrum jest jednym z celów misji franciszkańskiej w Kazachstanie.

Razem z kamieniem węgielnym poświęcony był również kamień przywieziony z Asyżu – miasta św. Franciszka. "Będzie on wmurowany w ścianę Centrum, aby być świadectwem ‘ducha Asyżu’ w Astanie" – relacjonuje uroczystość polski franciszkanin o. Paweł Blok OFMConv.

Centrum powstanie na działce podarowanej franciszkanom przez nuncjaturę apostolską. W jednym ze skrzydeł przyszłego budynku będzie się mieścił klasztor. Teren znajduje się w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z uniwersytetów.

Misja franciszkanów w Kazachstanie (Włoch – br. Roberto Peretti, Rosjanin – o. Aleksiej Skakowski i pochodzący z gdańskiej prowincji o. Paweł Blok) istnieje od lutego 2008 roku.

Misja ma trzy cele: założenie i prowadzenie Centrum Kultury i Dialogu im. JP2 w Astanie (dialog międzyreligijny i ekumeniczny, promocja kultury chrześcijańskiej i nauczania Jana Pawła II), wsparcie dla duchowieństwa (rekolekcje, dni skupienia, kierownictwo duchowe) i praca charytatywna.

W listopadzie do kazachstańskiej misji przyjechał na miesięczną misyjną praktykę diakon z Korei o. Benedykt Kim Minyoung. Za dziesięć dni przyjmie w Seulu święcenia kapłańskie. Być może od lutego neoprezbiter o. Benedykt dołączy do misji.

pb

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda