Home WiadomościArchiwum Klaryski mają nowy dom postulatu i nowicjatu

Klaryski mają nowy dom postulatu i nowicjatu

Redakcja

Przy Takcie Królewskim w Krakowie (ul. Grodzka) siostry klaryski otworzyły nowy „dom postulatu i nowicjatu” (kilka pokojów mieszkalnych i pokój rekreacyjny na piętrze klasztoru – przyp. red.). Dom formacyjny poświęcił w poniedziałek 2 czerwca prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz.

Przed błogosławieństwem domu siostry wzięły udział w okolicznościowej mszy św. sprawowanej przez braci w kaplicy klasztornej.

Prowincjał zaznaczył, że „nowicjat jest niezwykle ważnym miejscem dla każdego zakonu i zgromadzenia” „Tu się wszystko zaczyna” – dodał.

Wyrażając radość ze stworzenia godziwych warunków mieszkaniowych dla sióstr rozpoczynających formację w klasztorze klauzurowym klarysek, prosił, aby siostry odpowiedzialne za wychowanie postulantek i nowicjuszek pamiętały, że najważniejszym ich zadaniem jest „budowanie wspólnoty, która tęskni za Bogiem żywym i szczerym sercem temu Bogu cześć oddaje”.

„Pamiętajmy o tym, że mamy być wspólnotą, która kocha Boga, a wszystko inne będzie nam dodane, wszystko inne się ułoży” – zakończył.

O. Zachariasz siostrom klaryskom życzył za św. Piotrem: „wkładając całą gorliwość, dodajcie do wiary waszej cnotę, do cnoty poznanie, do poznania powściągliwość, do powściągliwości cierpliwość, do cierpliwości pobożność, do pobożności przyjaźń (siostrzaną), do przyjaźni zaś miłość”.

W Krakowie są 33 siostry, w tym pięć na formacji początkowej: dwie w postulacie, trzy po ślubach czasowych. Mistrzynią sióstr przed ślubami wieczystymi jest s. Barbara Dragon.

W Polsce siostry klaryski mają sześć klasztorów: w Krakowie, Starym Sączu, Skaryszewie k. Radomia, Miedniewicach k. Warszawy, Sitańcu k. Zamościa i Sandomierzu.

jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda