Home WiadomościArchiwum Pierwsze w historii święcenia kapłańskie w sanktuarium w Dąbrowie Górniczej

Pierwsze w historii święcenia kapłańskie w sanktuarium w Dąbrowie Górniczej

Redakcja

W sobotę 31 maja w Sanktuarium św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu święcenia kapłańskie przyjął o. dk Mateusz Micek. Gołonoska świątynia była po raz pierwszy w swej historii, świadkiem takiej uroczystości.

Fakt ten, nabiera szczególnego znaczenia, poprzez to, że przyjmujący święcenia kapłańskie o. Mateusz, pochodzi z franciszkańskiej parafii. Tutaj się urodził, tutaj został ochrzczony, tutaj po raz pierwszy przyjął Komunię św. i tutaj stał się w sakramencie bierzmowania dojrzałym chrześcijaninem. Ta świątynia stała się również Wieczernikiem Jego święceń. Można by powtórzyć za Sługą Bożym Janem Pawłem II, że "tutaj wszystko się zaczęło".

Święcenia te, nabierają jeszcze znaczenia, poprzez szafarza święceń, którym był o. bp Jerzy Maculewicz, administrator apostolski w Uzbekistanie, który podobnie jak o. Mateusz, jest naszym Rodakiem z Gołonoga.

Dzięki temu, święcenia miały bardzo rodzinny charakter. Kandydatowi do święceń towarzyszyła najbliższa rodzina, grono przyjaciół i znajomych z lat szkolnych i studenckich oraz parafianie, którzy dziękowali za kolejnego kapłana z naszej gołonoskiej wspólnoty.

W święceniach udział wzięli kapłani z naszego dekanatu, kustosz bazyliki Matki Bożej Anielskiej z Dąbrowy Górniczej, wikariusz naszej krakowskiej prowincji, ojcowie i bracia z wielu klasztorów w Polsce i w Niemczech, klerycy z WSD oo. Franciszkanów w Krakowie i klerycy z Würzburga, gdzie studiował o. Mateusz oraz przedstawiciele parafii z Ratingen, wśród których, odbył praktykę diakońską.

Bogu Najwyższemu niech będą dzięki, że w naszym Sanktuarium, dzięki posłudze Biskupa, Kościół otrzymał nowego kapłana, który Dobrą Nowinę zaniesie braciom i siostrom w Blieskastel, bo to właśnie tam posyła o. Mateusza, prowincjał o. Jarosław Zachariasz – i dodajmy przy tej okazji, że i Prowincjał pochodzi również z Gołonoga.

o. Sławomir Zieliński

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda