Home WiadomościArchiwum Niepokalanów: Rozdano nagrody festiwalowe

Niepokalanów: Rozdano nagrody festiwalowe

Redakcja

Film dokumentalny "Egzorcyzmy Anneliese Michel" otrzymał Grand Prix XXIII Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów, który 1 czerwca zakończył się w Niepokalanowie. Pierwszą nagrodę w kategorii programów radiowych otrzymały audycje "Kto ratuje jedno życie" i "Chciałbym nadążyć", natomiast wśród prezentacji multimedialnych jurorzy najwyżej ocenili "Zegarmistrzów od Niepokalanej".

Na Festiwal zgłoszono 153 filmy i programy telewizyjne z 15 krajów: Australii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Indii, Indonezji, Kanady, Kenii, Łotwy, Rosji, Słowacji, Węgier, Włoch i Polski. Do przeglądów konkursowych zakwalifikowano 45 filmów. Komisja Jury Festiwalu ds. filmowych przyznała nagrody w kategoriach: filmu fabularnego, filmu dokumentalnego, programu telewizyjnego, programu edukacyjnego i filmu amatorskiego.

W uzasadnieniu przyznania Grand Prix filmowi Macieja Bodasińskiego i Leszka Dokowicza pt. "Egzorcyzmy Anneliese Michel" jury podkreśliło m.in., że jest to "wstrząsający dokument odważnie ukazujący realne istnienie złych duchów, któremu to zagrożeniu cywilizacja śmierci usiłuje zaprzeczyć", a także "takt i kulturę w podejściu do tak trudnego tematu" jakim wykazali się autorzy.
Pierwszą nagrodę w kategorii programów radiowych otrzymały audycje pt. "Kto ratuje jedno życie" i "Chciałbym nadążyć" autorstwa Anny Kaczkowskiej z Radia Lublin. Jury przyznawało nagrodę "za rejestrację świata zwykłych, dotkniętych tragicznym losem historii, ludzi". Są to reportaże "o pokorze wobec nieszczęścia, ale i sile tkwiącej w każdym człowieku, który z własnych wyborów i niezgody na los buduje swą duchową siłę".

W kategorii programów multimedialnych pierwszą nagrodę otrzymał Jan Smyk z Polskiego Radia Białystok, autor programu „Zegarmistrze od Niepokalanej”, "za twórcze przekształcenie audycji radiowej w atrakcyjny program multimedialny ukazujący łączenie wiernej służby Bogu z pracą stanowiącą wielki, doceniany na całym świecie, wkład Franciszkanów z Niepokalanowa w dziedzinie zegarmistrzostwa".

Nagrodzone programy będzie można obejrzeć 8 czerwca w Warszawie w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II, podczas Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny”.

Patronat nad Międzynarodowym Katolickim Festiwalem Filmów i Multimediów „Niepokalanów” sprawuje Prymas Polski kard. Józef Glemp. Prestiżową nagrodę za film o walorach patriotycznych po raz drugi ufundował prezydent RP Lech Kaczyński, który objął patronat nad Festiwalem.

Organizację Festiwalu wspierają m.in.: Ministerstwo Kultury – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Wojewoda Mazowiecki, Starostwo w Sochaczewie, Gmina Teresin, Fundacja Polska-Europa-Polonia, Wydawnictwo A-Z, Bakoma.

Patronat medialny sprawują m.in. Telewizja Polska, Radio Niepokalanów, Nasz Dziennik, Tygodnik Idziemy, Przewodnik Katolicki, Portale internetowe kmdm.pl, e-sochaczew.pl. szukałemwas.pl, przeznaczeni.pl.

Festiwal organizowany jest od 1986 roku przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe i Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie. Stowarzyszenie zrzesza reżyserów, producentów i miłośników filmu i programów telewizyjnych. W swojej działalności wspiera także dzieła sztuki o tematyce religijnej oraz propaguje sztukę o inspiracji chrześcijańskiej. Początki stowarzyszenia sięgają 1980 roku, ale zostało zarejestrowane w 1990 r.

www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda