Home WiadomościArchiwum Błogosławiona karmelitanka

Błogosławiona karmelitanka

Redakcja

Matka, siostra, przyjaciółka, która mimo życia klauzurowego była blisko najbardziej potrzebujących – tak wynoszona do chwały ołtarzy s. Maria Józefina od Jezusa Ukrzyżowanego wspominają mieszkańcy Neapolu. Włoska karmelitanka spędziła w tym mieście całe swoje życie. 1 czerwca w tamtejszej katedrze została wpisana w poczet błogosławionych.

Uroczystości w imieniu Benedykta XVI przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins.

 Ks. Luigi Boriello, postulator w procesie beatyfikacyjnym s. Marii Józefiny, podkreślił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, że jest ona przykładem całkowitego utożsamienia się z krzyżem Chrystusa i bezgranicznego oddania dla innych: "Współczesny świat odrzuca cierpienie, nie chce zrozumieć jego sensu. Maria Józefina może wydać się nam więc anachroniczna. Trwa przy ludziach odrzuconych, opuszczonych, ostatnich. Dodaje im otuchy i przywraca nadzieję. Na tym polega jej aktualność. Utożsamia w sobie całe zło i cierpienie świata. Jej życie to przecież niekończący się łańcuch cierpień. Wiele lat spędziła na wózku inwalidzkim. To nie jest los, który każdy z nas jest w stanie zaakceptować. Ona przyjmuje wole Boga i w ten sposób przynosi nam przesłanie nadziei".

Jak podkreśla ks. Boriello, Maria Józefina zapisała się w historii, jako matka, przyjaciółka i siostra, która w swym życiu – do końca i bezkompromisowo – odczytywała na nowo przesłanie św. Pawła o mądrości Krzyża. Miłość i utożsamienie z cierpiącym Chrystusem czynią ją solidarną z cierpieniami wielu, szczególnie neapolitańczyków, którzy w tamtym czasie przeżywali czas wielkiego upadku moralnego, społecznego i religijnego. "Jej świadectwo także dziś niesie nadzieję, ponieważ ona swoim uczyniła cierpienie świata – stwierdził postulator. – Lubię patrzeć na nią, jako na matkę, siostrę i przyjaciółkę, która mimo życia za klauzurą pozostaje zawsze
przy boku ludzi cierpiących czy przeżywających chwile załamania".

Radio Watykańskie-newsletter

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda