Home WiadomościArchiwum Książki: Ojciec Klimuszko życie i legenda

Książki: Ojciec Klimuszko życie i legenda

Redakcja

O. Czesław Andrzej Klimuszko OFMConv (1905-1980) należy do najbardziej znanych polskich franciszkanów. Otoczony legendą już za życia dla wielu był wielkim naśladowcą św. Franciszka z Asyżu w jego niezwykle bliskiej relacji ze stworzeniami oraz w serdecznym współczuciu dla chorych i potrzebujących.

Stąd powszechne uznanie dla jego zdolności zielarza, fitoterapeuty i duszpasterza w całości oddanego służbie innym. Szczególnie jednak fascynowano się jego zdolnościami jasnowidzenia, odczytywania historii życia innych ludzi poprzez ich fotografie i ich uzdrawiania.

Swe doświadczenia zawarł w książkach “Parapsychologia w moim życiu”, “Szukajmy szczęścia w przyrodzie” oraz “Wróćmy do ziół”, które wielokrotnie wznawiane są bestselerami wydawniczymi. Pozostawił po sobie przepisy na mieszanki ziołowe, które są skuteczną pomocą w niemal 130 chorobach i doskonale sprzedają się również dziś.

Na jego temat ukazała się właśnie monografia “Ojciec Klimuszko życie i legenda”. Jej autor Krzysztof Kamiński, reporter i popularyzator medycyny naturalej i ekologii z dokumentowania życia wybitnego franciszkanina uczynił – jak mówi – swą największą dziennikarską przygodą, która trwa już ponad 20 lat.

Po kilku artykułach i dwu książkach obecnie prezentuje najpełniejszą biografię o. Klimuszki. Na prawie 300 stronach zawiera nie tylko jego życiorys, ale też liczne wspomnienia, opinie osób które go spotkały i którym często odmienił życie. Jest też miejsce na fragmenty jego kazań i listów oraz omówienie polemik i dyskusji prasowych nt. jego fenomenalnych zdolności.
Reporterski temperament autora sprawia, że czytając książkę jesteśmy z nim we wszystkich miejscach, gdzie przebywał o. Klimuszko, poznajemy ich historię i relacje każdego, kto ma coś do powiedzenia. Ten styl życzliwego towarzyszenia odsłania nam oblicze skromnego franciszkanina, zdumionego swymi darami, niezwykle wrażliwego na przyrodę i służącego całymi dniami wszystkim potrzebującym.

Spotykamy zatem o. Andrzeja wśród łąk i pól, szukającego rożnych ziół i rozmawiającego z ptakami. Widzimy go jako proboszcza i cenionego rekolekcjonistę często mającego kłopoty polityczne, jako prelegenta na licznych spotkaniach i sympozjach. Ale najczęściej jest w elbląskim klasztorze, gdzie spędził większość swgo kapłańskiego życia i gdzie od rana przyjmuje zwracających się do niego o pomoc i radę czy odpisuje na stosy stale napływających listów.

Autor nie podejmuje natomiast analizy psychologicznej czy teologicznej fenomenu nadzwyczajnych darów o. Andrzeja. Czasem jedynie prezentuje wypowiedzi innych na ten temat. Szczególnie cenna jest wypowiedź o. prof. Antoniego J. Nowaka OFM, zamieszczona jako słowo wstępne, który uznaje niemożność racjonalnego wytłumaczenia szczególnych zdolności i wpisuje polskiego franciszkanina na listę katolickich świętych obdarzonych właściwościami parapsychologicznymi jak św. Antoni Padewski, św. Klara z Asyżu, św. Józef z Kupertynu, św. Jan Bosko, św. Pius X czy św. o. Pio.

Zatem wydaje się, że cennym acz trudnym wyzwaniem byłoby podjęcie tematu z punktu widzenia teologii duchowości czy mistyki.
Póki co, należy się wielkie uznanie i wdzięczność Rodziny Franciszkańskiej dla Krzysztofa Kamińskiego za wspaniałą monografię naszego niezwykłego Współbrata.

o. Stanisław Jaromi OFMConv

Krzysztof Kamiński, Ojciec Klimuszko życie i legenda, Agencja Dziennikarska “Reporter”, Krosno 2008, ss. 274 z bibliografią i indeksem nazwisk oraz 24 s. wkładka fotograficzna.


www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda