Home WiadomościArchiwum Konferencja dyrektorów szkół katolickich

Konferencja dyrektorów szkół katolickich

Redakcja

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektorzy szkół katolickich spotykają się na Jasnej Górze, aby przygotować się do całorocznej pracy. Konferencja dyrektorów zrzeszonych w Radzie Szkół Katolickich trwa w piątek, 22 sierpnia w jasnogórskim sanktuarium.

„Od trzech lat spotykamy się w sierpniu, ponieważ zaistniała taka potrzeba, żeby spotkać się przed rozpoczęciem roku szkolnego – wyjaśnia ks. Sylwester Jeż, przewodniczący Zarządu RSK – Zawsze są jakieś sprawy, które wymagają omówienia”.

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w Sali Papieskiej. Poruszono m.in. problematykę prawną – istotne zmiany w prawie oświatowym dotyczące kształcenia i wychowania: ustawę o systemie oświaty i Kartę Nauczyciela znowelizowane w dniu 25 lipca 2008 r. i rządowy projekt z dnia 6 sierpnia 2008 r. kolejnej nowelizacji tych ustaw, a także projekt podstaw programowych (tekst po konsultacji społecznej) przedstawiony przez s. Maksymilianę Wojnar. Do południa miało miejsce także wystąpienie Martina Buschemröhie z Organizacji Renovabis nt. Sytuacji dotyczącej kształcenia i wychowania w Niemczech. Sugestie dla szkół katolickich w Polsce.

„Te spotkania składają się z dwóch części. Pierwsza część jest praktyczna, związana z funkcjonowaniem szkół, sprawami prawnymi. Druga część jest formacyjna – tłumaczy przewodniczący Zarządu RSK – My, jako szkoły katolickie chcemy nie tylko edukować, ale też bardzo mocno wychowywać, kształtować tego człowieka”.

Konferencję formacyjną wprowadzającą w rok szkolny 2008/2009 wygłosił bp Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski. Uczestnicy spotkania otrzymali konspekty do pracy formacyjnej w ciągu roku oparte na nauce Jana Pawła II.

„Nasza obecność na Jasnej Górze, to nie przypadek. Czujemy, że kiedy się spotykamy, trzeba się pomodlić i, że trzeba u Pana Boga przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej wyprosić łaski na ten nowy rok, w którym dzięki temu będzie łatwiej pracować” – mówi ks. Sylwester Jeż.

„Oświata jest taką przestrzenią naszego życia publicznego, społecznego, gdzie zbyt dużo i zbyt często dokonuje się zmian – zaznacza ks. S. Jeż – Praktycznie każda ekipa, która wchodzi do Ministerstwa wprowadza jakieś zmiany. Nie zawsze te zmiany są potrzebne. Odczuwamy, że brakuje nam stabilizacji”.

Mszy św. odprawionej o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił bp Wacław Depo, biskup zamojsko-lubaczowski.

Zebranych powitał o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. „Cieszymy się, że mamy w Polsce 470 szkół katolickich, 9 tysięcy nauczycieli katolickich, 50 tysięcy uczniów; to jest jakaś nadzieja i wielka radość” – mówił o. Jabłoński.

„Wchodząc dzisiaj na tę Górę ponawiamy nasze zaufanie do Maryi, która w każdym czasie czuwa nad nami z macierzyńską miłością. Za Sługą Bożym Janem Pawłem II doświadczamy tego jako dyrektorzy, nauczyciele i wychowawcy szkół katolickich w Polsce, że Maryja jest dla naszych wspólnot Matką czuwającą o troskliwym spojrzeniu” – mówił we wstępie homilii bp Depo.

„Co to znaczy na wzór Maryi być człowiekiem, nauczycielem, wychowawcom spełnionym? To znaczy zgodzić się jak Maryja przechodzić w półcieniu wiary, i zgodzić się, aby Bóg mną rozporządzał; to znaczy również zawierzyć czyli dać swoją własną odpowiedź na Jego plan miłości; to znaczy wreszcie dać siebie mądrze, ofiarnie i bezgranicznie” – wyjaśniał kaznodzieja.

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda