Home WiadomościArchiwum Konkurs palm w klasztorze franciszkanów w Krakowie

Konkurs palm w klasztorze franciszkanów w Krakowie

Redakcja
Pensjonariusze i pracownicy 22 domów opieki społecznej w Małopolsce w Niedziele Męki Pańskiej przyjechali z wielkimi palmami własnoręcznie wykonanymi do Bazyliki Franciszkanów w Krakowie.
Po mszy św. ich palmy wzięły udział w konkursie. Trzy osobowe jury przyznało kilka wyróżnień i nagrody za największą oraz najbardziej oryginalną palmę.

 
„Chcieliśmy, aby nasza palma nawiązywała do miejsca, gdzie odbywa się konkurs palm, aby była związana ze świątynią franciszkanów. Stąd elementy z polichromii – kwiaty, bratki” – tłumaczy Jolanta Janas, dyr. Warsztatów Terapii Zajęciowej „Osiedle Górali 19”. To ta palma wykonana z bibuły, z naturalnych materiałów i suszonych traw została uznana przez jury za najbardziej oryginalną.
 
„Te spotkania u franciszkanów są już tradycją. Ludzie z ośrodków społecznych, środowiskowych domów samopomocy, ośrodków wsparcia i warsztatów terapii zajęciowej przyjeżdżają do franciszkanów od 22 lat. Co roku pensjonariusze sami się dopytują, czy kolejny raz się spotkamy. Cały czas spotykamy się z taką samą radością, emocją, entuzjazmem” – opowiada organizator, prezes Stowarzyszenia Pomocy Socjalnej „Gaudium et Spes” oraz i dyr. Domu Pomocy Społecznej „Osiedle Hutnicze 5” w Krakowie.
 
Niedziela Palmowa kończy Wielki Post i rozpoczyna Wielki Tydzień, nazywany również Świętym. W tym dniu chrześcijanie wspominają tryumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, gdzie został ukrzyżowany, pogrzebany, a po trzech dniach zmartwychwstał.
 
Jak podają ewangeliści, przed wjeżdżającym do Świętego Miasta Jezusem na osiołku ludzie słali płaszcze oraz gałązki palm i oliwek.
 
jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda