Home WiadomościArchiwum 17 kwietnia rozpoczyna się Rok Świętej Klary

17 kwietnia rozpoczyna się Rok Świętej Klary

Redakcja
Osiemset lat temu, dokładnie w Niedzielę Palmową, duchowa córka św. Franciszka porzuciła świat, aby pójść śladami Biedaczyny z Asyżu. Ten dzień uznany został za początek charyzmatu klariańskiego.
Dziś, 17 kwietnia, po ośmiuset latach od tego wydarzenia, we wszystkich kontemplacyjnych klasztorach sióstr klarysek rozpoczyna się Jubileuszowy Rok Świętej Klary.

 
W Miedniewicach koło Żyrardowa, dokąd przybyły klaryski w roku 1986, już w przeddzień tej uroczystości – 16 kwietnia – siostry uczestniczyły w Eucharystii otwierającej obchody Roku. Mszy św. przewodniczył przełożony warszawskiej prowincji franciszkanów – o. dr Mirosław Bartos.
 
W czasie liturgii, w kaplicy klasztornej niedostępnej dla osób świeckich, zakonnice wysłuchały okolicznościowego kazania i odnowiły śluby złożone Bogu.
 

 
Celebrans, powołując się na nauczanie Jana Pawła II o życiu konsekrowanym, zwrócił uwagę na ogromny potencjał duchowości drugiego Zakonu Świętego Franciszka, którego istotą jest poświęcenie się Bogu za murami klasztoru przez modlitwę o pokutę. W ten sposób mniszki mają wypraszać potrzebne łaski dla świata i stanowić duchowe zaplecze działalności ewangelizacyjnej franciszkanów. Do praktyk modlitewnych, właśnie w tym roku, w ramach tzw. „rewizji życia" , klaryski dołączą rozważanie „Pism św. Klary". Planowane są również sesje naukowe i sympozja popularyzujące wiedzę o Świętej.
 
Obchodzony na całym świecie Rok Świętej Klary zakończy się w jej liturgiczne wspomnienie, 11 sierpnia 2012 r.
 
Święta Klara urodziła się w Asyżu w Umbrii we Włoszech. Była córką Favarone Offreduccio i Ortolany. W roku 1212 za przykładem Franciszka z Asyżu zdecydowała się na ubogie życie monastyczne, stając się pierwszą klaryską. Przeżyła 42 lata w klasztorze San Damiano w swym rodzinnym Asyżu. Jej sposób prowadzenia wspólnoty sióstr oraz świętość życia przyczyniły się do wczesnego wyniesienia jej do chwały ołtarzy. Dokonał tego papież Aleksander IV, wcześniejszy kardynał protektor zakonu franciszkańskiego, w roku 1255 (zmarła dwa lata wcześniej). Ciało św. Klary spoczywa w asyskiej bazylice, dedykowanej jej imieniu.

o. Marek Wódka OFMConv, Radio Niepokalanów

Foto: o. Mirosław Bartos OFMConv (Wspólnota sióstr klarysek w Miedniewicach, k.
Żyrardowa

Za: www.deon.pl

 

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda