Home WiadomościArchiwum Kraków: V Nowohucka Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II

Kraków: V Nowohucka Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II

Redakcja
Piąta Droga Krzyżowa ulicami Nowej Huty wyruszyła w Niedzielę Palmową spod kościoła Księży Pallotynów na ul. Bulwarowej i zakończyła się szczęśliwie w Opactwie Mogilskim. Po raz kolejny nieśliśmy Krzyż tutaj, wśród naszych domów i miejsc, w których żyjemy. Dotychczas modliliśmy się o beatyfikację Jana Pawła II. Teraz podziękowaliśmy ze uwieńczenie przeszło pięciu lat intensywnej pracy nad tym, aby wykrzyczane słowa ludu „Santo subito” wykonały się.


Podczas Drogi Krzyżowej rozważane były słowa Jana Pawła II z jego ostatniej Drogi Krzyżowej w Koloseum. Nabożeństwu patronował ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Pomysł na tę Drogę zrodził się równo pięć lat temu. Jednym z inicjatorów w był ksiądz Marcin Gontarz, Pallotyn, wtedy wikariusz w parafii MB Pocieszenia na ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. Nic by jednak nie zdziałał, gdyby nie prężnie działający przy parafii młodzi ludzie z oazy i grupy studenckiej, którzy podrzucili pomysł, a później zajęli się organizacją. Dzięki współpracy z ojcami Cystersami i młodzieżą z parafii św. Bartłomieja w Mogile stworzyli pierwszą Drogę Krzyżową ulicami Nowej Huty. Był rok 2007. Spodziewali się około 500 wiernych, na tyle też się przygotowali. Jakim zaskoczeniem były wówczas te 2 tysiące uczestników!

Droga Krzyżowa ulicami Nowej Huty zyskała ogromne poparcie wśród mieszkańców dzielnicy. Warto też podkreślić, że w organizację włączyło się wiele wspólnot i parafii nowohuckich. W tym roku Droga Krzyżowa wyruszyła już piąty raz.

Trasa Drogi jest niezmienna od początku. Zaczyna się na placu przed kościołem Księży Pallotynów, na ulicy Bulwarowej, dalej idzie obok zalewu nowohuckiego, XVI Liceum Ogólnokształcącego i wreszcie ulicą Klasztorną do Bazyliki w Mogile. Nie zmienia się również nagłośnienie. Co roku jest to 9 bezprzewodowych tub, które rozbrzmiewają na tyle głośno, by wszyscy uczestnicy dobrze słyszeli rozważania i śpiew. Corocznie Droga Krzyżowa ma miejsce w Niedzielę Palmową. Tegoroczna odbyła się 17 kwietnia. Nabożeństwo zaczyna się o godzinie 19.00, a kończy około 22.00.

 

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda