Kontrowersyjna wystawa wycofana z Rady UE

Wystawę poświęconą Europie, prezentowaną w budynku Rady Unii Europejskiej, ocenzurowano. Stało się tak po protestach Bułgarii, która została przedstawiona, jako turecka toaleta.

Chodzi o trójwymiarową instalację autorstwa czeskiego artysty Davida Czernego, zatytułowaną „Entropa". Miała ona wyśmiewać i burzyć stereotypy, a wywołała zamieszanie i protesty.

Rząd w Sofii uznał, że przedstawianie Bułgarii, jako wielkiej toalety tureckiej jest obraźliwe. Kiedy protest został złożony Czechy, kierujące pracami Unii, zdecydowały się ocenzurować wystawę. Fragment przedstawiający Bułgarię został więc zakryty płótnem.

Czeski rząd już w ubiegłym tygodniu zapowiadał, że zastosuje się do prośby Sofii i przy okazji przeprosił tych, którzy poczuli się urażeni wystawą.

Polskę została na ekspozycji przedstawiona, jako pole z kartoflami, na którym zakonnicy wbijają tęczową, gejowską flagę, w geście podobnym do amerykańskich żołnierzy zdobywających japońską wyspę Ivo Jima w 1945 roku.

Niemcy są pokryte siecią autostrad, które układają się w swastykę, a Włochy to boisko piłkarskie, na którym zawodnicy ubrani w narodowe stroje wykonują z piłkami nieprzyzwoite gesty. Francja to miejsce ciągłych strajków, a Holandię zalała woda, znad której wystają tylko fragmenty minaretów. Czechy zaprezentowano przy pomocy tablicy na której wyświetlane są wypowiedzi eurosceptycznego prezydenta Vaclava Klausa.

JS, www.wiadomosci24.pl