Home WiadomościArchiwum Kościoły angażują się w Piłkarskie Mistrzostwa Europy

Kościoły angażują się w Piłkarskie Mistrzostwa Europy

Redakcja

Kościoły chrześcijańskie Austrii i Szwajcarii przygotowały specjalne programy mające towarzyszyć Piłkarskim Mistrzostwom Europy. Towarzyszyć im będzie hasło: "Kościół 08 – przy piłce od 2008 lat".

Jak twierdzi bp Franz Lackner, odpowiedzialny w Konferencji Biskupów Austriackich za sprawy sportu: „wiara potrzebuje koalicji – aby dotrzeć do ludzi w coraz bardziej laickim świecie”. Pomostem ku temu może być właśnie sport. Fascynacja futbolem jest tak silna, że Kościoły nie mogą i nie powinny się z tego wyłączyć, twierdzi „biskup od sportu“. Zatem podczas Piłkarskich Mistrzostw Europy Kościoły chrześcijańskie silnie zaznaczą swoją obecność.

Hasło: "Kościół 08 – przy piłce od 2008 lat" będzie towarzyszyło piłkarzom i kibicom przed rozgrywkami i w czasie ich trwania. Chodzi o to, by – jak zgodnie zapowiadają przedstawiciele Kościołów katolickiego i protestanckich – rozgrywki odbywały się w radosnym, pokojowym klimacie.

Pełnomocnik episkopatu Austrii ds. Euro 2008, Michael Scharf, szef biura duszpasterskiego archidiecezji wiedeńskiej powiedział KAI, że udział Kościołów w takim wydarzeniu jest „sprawą oczywistą”. Środowiska chrześcijańskie muszą angażować w to przedsięwzięcie, ponieważ piłką „żyje społeczeństwo, a zatem i Kościół”.

Przedstawicieli „Euro 08“ przyjął na specjalnej audiencji Benedykt XVI. Byli wśród nich bp Franz Lackner z Grazu, odpowiadający za kontakty ze światem sportu w episkopacie Austrii oraz „Europfarrer” – oficjalny kapelan Mistrzostw, ks. Krzysztof Pelczar.
Na czym polegać będzie program realizowany przez Kościoły w trakcie mistrzostw? Rozpoczęła go Msza św., którą w wiedeńskiej katedrze św. Szczepana sprawował 14 maja kard. Christoph Schönborn. Uczestniczyli w niej ratownicy, policjanci i organizacje odpowiedzialne „w pierwszej linii” za przygotowanie i przebieg mistrzostw.

Obecni byli ministrowie sportu Austrii i Polski (Friedrich Stickler i Mirosław Drzewiecki ), a także prezes PZPN Michał Listkiewicz. ”Chrześcijańskie otwarcie” odbyło się 24 maja na stadionie Rapidu Wiedeń. To „święto futbolu” zorganizowane zostało wspólnie z Austriackim Związkiem Piłki Nożnej. W jego ramach odbył się m.in. turniej piłkarski z udziałem młodzieżowych reprezentacji Polski, Chorwacji, Niemiec i Austrii. Zagrali w nim 16-latkowie.

Liturgiczną oprawę Piłkarskich Mistrzostw Europy będą stanowiły przede wszystkim dwa wielkie nabożeństwa ekumeniczne: 7 czerwca w dniu rozpoczęcia Euro 2008 w Bazylei oraz w Wiedniu. Natomiast w przeddzień zakończenia piłkarskich zmagań, 28 czerwca, planowane jest wielkie i ekumeniczne „święto wiary” w Wiedniu na placu wokół katedry.

Podczas mistrzostw czynne będzie w Zurychu "Volunteer Center" – centrum wolontariuszy. We współpracy z władzami miasta Kościoły przygotują tam miejsce wypoczynku i spotkań dla 800 młodych ochotników, którzy będą pomagali w prawidłowym przebiegu imprez Euro 2008.

Planowane są także „życzenia pisane światłem". W dniach poprzedzających mecze młodzi ludzie będą mogli wyrazić swoje życzenia i nadzieje, a także „wylać swoją gorycz” na elektronicznych pasach świetlnych, tzw. „ fan-meile" na wiedeńskim placu Am Hof. Przy wielu parafiach otwarte też będą sale, w których będzie można oglądać bezpośrednie transmisje z meczów.
Katolickie Stowarzyszenie Mężczyzn przygotowało cykl spotkań pod hasłem „futbol łączy świat”. Ich tematem jest sport jako element łączący pokolenia i narody.

W czasie Euro 2008 czynna będzie w Muzeum Archidiecezji Wiedeńskiej specjalna wystawa " Bohaterowie-święci- napastnicy nieba", poświęcona relacjom między futbolem a religią. Zestawione na niej zostaną obiekty sakralne i przedmioty otaczane kultem w świecie piłkarskim. Specjalna część wystawy będzie poświęcona legendarnemu klubowi wiedeńskiemu "Rapid" i jego kibicom.

Dla kibiców Kościoły przygotowały specjalne szale w czerwono-biało-czerwonych narodowych kolorach Austrii i Szwajcarii. Szale opatrzone logo z napisem „Kirche 2008” znajdą się we wszystkich ośmiu miejscach, w których będą rozgrywane mecze mistrzostw.

W liście pasterskim z okazji Euro 2008 przewodniczący Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christoph Schönborn określił to piłkarskie wydarzenie jako "szansę spotkania młodzieży różnych krajów". Zapewnił, że chrześcijanie pragną cieszyć się wraz ze wszystkimi fanami sportu. Angażując się w „Euro 08” Kościoły "pragną pokazać ludziom Chrystusa".

Były reprezentant piłkarskiej reprezentacji Austrii Ivica Vastic wyznał, że wiara stanowi istotną wartość w jego życiu. „Religia jest częścią życia codziennego mojej rodziny i tak staram się wychowywać również moje dzieci” – twierdzi piłkarz. Zawodnik dodał, że przed każdym wyjściem na boisko modli się o zdrowie i siłę. Jest to dla niego coś więcej, niż tylko zewnętrzny znak.

Zdaniem przewodniczącego Związku Piłkarskiego Górnej Austrii, Leo Windtnera, futbol bez etyki i moralności jest niemożliwy. I to właśnie zamierzają pokazać Kościoły chrześcijańskie angażując się w „Euro 08“. W ramach „Euro 08”, 15 meczów rozegranych zostanie w Szwajcarii: w Bazylei, Bernie, Genewie i Zurychu. W Austrii natomiast zaplanowano 16 meczów: w Innsbrucku, Klagenfurcie, Salzburgu i Wiedniu.

www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda