Kraków będzie gościł międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju

We wrześniu odbędzie się w Krakowie organizowane przez Wspólnotę św. Idziego spotkanie przedstawicieli wszystkich religii świata, poświęcone sprawom dialogu i pokoju na świecie – zapowiedział wczoraj kard. Stanisław Dziwisz.

Dodał, że będzie to kontynuacja spotkań zapoczątkowanych przez Jana Pawła II w Asyżu. Metropolita krakowski zapowiedział, że zjazd odbędzie się m.in. z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W jego ocenie, spotkanie to będzie wielkim wydarzeniem dla Kościoła krakowskiego. Do Krakowa zjadą bowiem przedstawiciele wszystkich religii, by wspólnie modlić się o pokój. Spodziewanych jest ok. 500 gości.

Kardynał zaprosił ich w listopadzie ubiegłego roku podczas modlitewnego spotkania przedstawicieli różnych religii w intencji pokoju, organizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego w Nikozji na Cyprze. Kard. Dziwisz powiedział wtedy m.in., że Jan Paweł II z zadowoleniem przyjął i wspierał od samego początku inicjatywę Wspólnoty św. Idziego, polegającą na organizowaniu każdego roku spotkania modlitwy o pokój w “duchu Asyżu”. „Nie pozwolił nigdy, aby zabrakło jego wsparcia, wysyłając co roku przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i swego osobistego orędzia, skierowanego do organizatorów i uczestników tych spotkań” – wspomniał długoletni sekretarz Jana Pawła II.

"Jesteście zatem mile widziani w Krakowie! Jako arcybiskup tego starego miasta, usytuowanego w sercu Europy, przesiąkniętego pamięcią sługi Bożego Jana Pawła II oraz bogatego w długą i bolesną historię, zapewniam Was, że zostaniecie w nim gorąco i serdecznie przyjęci" – mówił w Nikozji kard. Dziwisz.

Organizatorem międzyreligijnego spotkania będzie archidiecezja krakowska we współpracy z rzymską Wspólnotą św. Idziego. – W programie znajdzie się m.in. modlitwa o pokój, w duchu spotkań asyskich zapoczątkowanych przez sługę Bożego Jana Pawła II – powiedział KAI ks. Robert Nęcek, rzecznik prasowy metropolity krakowskiego. Potwierdził też, że spotkanie odbędzie się w Krakowie – najprawdopodobniej w Łagiewnikach – oraz w Oświęcimiu, gdzie planowana jest wizyta w Auschwitz- Birkenau.

– Auschwitz jest symbolem wielkości zła, jakie może uczynić człowiek wyrzucając Boga poza nawias swojego życia – podkreślił ks. Nęcek, dodając, że nieprzypadkowy jest wybór początku września na termin międzyreligijnego spotkania modlitewnego o pokój. W tym roku przypada bowiem 70. rocznica wybuchu II wojny światowej.

za: www.ekai.pl