Watykan: biskupia nominacja o. Vicente Kiaziku

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował kapucyna o. Vicente Kiaziku, definitora generalnego, biskupem w diecezji Mbanza Congo, w Angoli (Afryka) – podaje rzymskie biuro prasowe Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

O. Vicente Carlos Kiaziku urodził się 28 czerwca 1957 roku w Kimacaka-Bamba, w Angoli. Po ukończeniu szkoły średniej i studium filozofii w kraju, został wysłany do Włoch, do Wenecji na studia teologiczne u braci kapucynów.

Po raz pierwszy przywdział habit kapucyński 22 września 1974 roku, wieczyste śluby zakonne złożył 10 czerwca 1984 roku. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku. Po święceniach kontynuował studia pedagogiczne na Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie.

Po powrocie do ojczyzny poświęcił się formacji współbraci w Angoli i pracy jako wykładowca w wyższym seminarium duchownym w Uíje. Pełnił także funkcje mistrza postulantów i nowicjuszy oraz radnego w zarądzie kapucyńskiej wieceprowincji Angoli.

17 lipca 2000 roku został wybrany definitorem generalnym Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, pozostając nim aż do tej pory. Nominacja biskupia o. Vicente została ogłoszona przez Stolicę Apostolską 5 stycznia br.

za: www.franciszkanie.pl