Home WiadomościArchiwum Krakowska prowincja franciszkanów czci bł. Jakuba Strzemię

Krakowska prowincja franciszkanów czci bł. Jakuba Strzemię

Redakcja

W niedzielę 15 czerwca krakowska prowincja franciszkanów rozpoczęła roczne przygotowania do jubileuszu 600-lecia śmierci franciszkanina, arcybiskupa lwowskiego bł. Jakuba Strzemię, który razem ze św. Antonim z Padwy jest patronem prowincji.

Przygotowania rozpoczęły się we wspólnotach franciszkańskich, kościołach klasztornych i parafialnych, w których duszpasterzami są franciszkanie. Podczas mszy św. do świątyń wprowadzano wizerunek bł. Jakuba Strzemię (1340-1409) oraz odczytano specjalny list do współbraci i wiernych, napisany przez prowincjała o. Jarosława Zachariasza OFMConv.

Przygotowaniom do jubileuszu towarzyszyć ma zachęta papieża Jana Pawła II, który w 1997 roku, w liście z okazji 200. rocznicy beatyfikacji bł. Jakuba Strzemię, napisał, że postać tego świętego nie przedawniła się, oraz przytoczył werset starej pieśni ku czci Błogosławionego: „O daj nam, Boże, na nasze łany i dziś Jakuby, zacne kapłany”.

Zaś w liście na rozpoczęcie uroczystości o. Zachariasz napisał: „Jubileusz ten jest wielkim darem Boga na nasze czasy dla Kościoła i całego duchowego dziedzictwa Błogosławionego. Bieleją łany, wzrastają potrzeby Ludu Bożego, rośnie Lud Boży i jego wiara. ‘Daj nam, Boże, i dziś Jakuby!’”

Przygotowania do jubileuszu, którym towarzyszy hasło: „Idziemy do nóg twych, Błogosławiony”, odbywać się będą w trzech etapach. W tym czasie franciszkanie będą prowadzić ożywioną refleksję, będą na nowo poznawać życie, duchowość, dokonania i zasługi bł. Arcybiskupa. Te działania mają doprowadzić do ożywienia i rozszerzenia kultu współpatrona prowincji, osłabionego w wyniku losów dziejowych naszego kraju i prowincji.

Pierwszy etap przygotowań obejmuje czas od czerwca do grudnia 2008 roku. Hasło przewodnie tego etapu, zaczerpnięte z pieśni o bł. Jakubie, brzmi: „Wielki żniwiarzu na Bożym dziale! Tyś go uprawiał swym trudem niezmiernym”. W tym czasie będzie przypominane życie i działalność bł. Jakuba jako zakonnika, misjonarza i arcybiskupa, w odniesieniu do bieżącego programem duszpasterskiego w Polsce – „Bądźmy uczniami Chrystusa”.

W tych rozważaniach wyakcentowana będzie szczególna troska Błogosławionego o rodzinę, dzieci, powołania kapłańskie i zakonne oraz ich formację i apostolskie zaangażowanie, wynikające z faktu bycia uczniem Chrystusa. Dla franciszkanów ma być to rok zwrócenia uwagi na ewangeliczne braterstwo, będące znakiem nowości życia w Chrystusie.

Każdy 21 dzień miesiąca we wspólnotach klasztornych i parafialnych ma być w sposób szczególny poświęcony bł. Jakubowi; ma temat przewodni, który odnosi się bezpośrednio do osoby Błogosławionego. Tego dnia wizerunki bł. Jakuba, wprowadzone 15 czerwca do świątyń, powinny znaleźć się na wyeksponowanym miejscu, winna też być odprawiona msza św. w intencji rychłej kanonizacji Arcybiskupa Lwowa.

Mają być odprawianie nabożeństwa z kazaniami, przeprowadzone katechezy szkolne. 21 października odbędzie się pielgrzymka braci z domów formacyjnych i delegacji wspólnot do relikwii współpatrona prowincji.

Zakonnicy wydali specjalny numer kwartalnika „Wiadomości z Prowincji”, w którym opracowano konspekty spotkań i katechez szkolnych, teksty nabożeństw, nuty, pieśni, oraz inne pomoce duszpasterskie, poświęcone kultowi bł. Jakuba Strzemię.

za www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda