Home WiadomościArchiwum Ks. Tomasz Sielicki ponownie przewodniczącym męskiej konferencji zakonnej

Ks. Tomasz Sielicki ponownie przewodniczącym męskiej konferencji zakonnej

Redakcja
W Dębowcu na Podkarpaciu rozpoczęło się dwudniowe 126. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Opaci, generałowie, prowincjałowie, wizytatorzy, inspektorzy wybrali na trzy lata przewodniczącego Konferencji. Został nim ponownie ks. Tomasz Sielicki – generał chrystusowców. Jego zastępcą, również wybrany w wyborach demokratycznych, został o. Bernard Sawicki – opat benedyktynów w Tyńcu.

 

 

 

Po południu ordynariusze zakonni wybiorą członków Konsulty – zarząd Konferencji – i komisję rewizyjną.

Jeszcze dziś z wyższymi przełożonymi spotka się ks. prof. Grzegorz Ryś z Krakowa i wprowadzi zakonników do lektury „Lineamenta” – dokumentu przygotowującego Synod Biskupów, poświęcony nowej ewangelizacji.

Rano, na rozpoczęcie Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji rzeszowskiej, na terenie której leży Sanktuarium Maryjne w Dębowcu, ks. bp Kazimierz Górny.

Ksiądz Biskup powiedział, że życie zakonne jest w sercu Kościoła, że jest zbiorowym świadectwem wiary w Chrystusa ubogiego, dźwigającego krzyż i zmartwychwstałego.

„W dzisiejszym świecie to świadectwo jest najbardziej potrzebne i za nie chcemy podziękować” – dodał.

Ordynariusz z Rzeszowa w kazaniu przywołał dwóch Polaków wyniesionych na ołtarze, którzy winni być w sposób szczególny wzorami do naśladowania dla wyższych przełożonych: św. Maksymilian Maria Kolbe i bł. Jan Paweł II, który zdaniem biskupa, „żył jak zakonnik”.

 

 

Wspólne spotkania wyższych przełożonych w Polsce odbywają się od 65 lat. Na tegoroczne wiosenne spotkanie do Dębowca przełożeni zostali zaproszeni przez księży saletynów z racji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy istnienia Sanktuarium w tej miejscowości.

jms
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda