Home WiadomościArchiwum Książka o znaku Tau

Książka o znaku Tau

Redakcja

Ma swoją głęboką duchowość zakorzenioną w Księdze Wyjścia i Ezechiela.
Zapisała się w tradycji chrześcijańskiej i była szczególnie ukochana przez św. Franciszka z Asyżu – litera "Tau". Czy tylko litera?

W ostatnich latach obserwujemy zjawisko rozpowszechniania się krzyża Tau.
Wystrugany w najprostszy sposób z drewna i zawieszony na zwyczajnym sznureczku, albo wykonany według mniej lub bardziej stylizowanego wzoru. Często stanowi pamiątkę po pobycie w Asyżu.

Nie każdy noszący "taukę" wie, że symbol obecnie kojarzony jednoznacznie ze św. Franciszkiem jest literą należącą zarówno do alfabetu hebrajskiego, jak i greckiego, a zatem wspólną dwóm językom Biblii.

Książka napisana przez włoskiego autora Mariano Bigi, objaśnia dlaczego Franciszek był związany z tym starożytnym symbolem tak bardzo, że sygnował nim listy, skąd wzięło się to przywiązanie, co dla niego oznaczał krzyż Tau i czy ma on związek ze stygmatami. Pomaga również zrozumieć skąd pochodzi symbolika tego znaku, jakie ma znaczenie w Biblii i tradycji chrześcijańskiej, co na ten temat mówił św. Hieronim, a co św. Augustyn.

Warto zgłębić znaczenie i duchowość znaku Tau, aby nie był tylko ozdobą noszoną na ręce czy szyi, ale żeby był znakiem i świadectwem duchowego wyboru, i przeżywanych wartości. Niniejsza książka będzie w tym dobrą pomocą. Jest przeznaczona dla wszystkich, którym w jakikolwiek sposób bliska jest osoba Franciszka oraz jego ziemskie i duchowe przeżycia, szczególnie dla członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i Młodzieży Franciszkańskiej.

Książkę można nabyć w internetowej księgarni wydawnictwa Serafin: www.e-serafin.pl

Biuro prasowe Braci Mniejszych Kapucynów

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda