Home WiadomościArchiwum Książka: Wojciech Życinski SDB o mariologii Johna Newmana

Książka: Wojciech Życinski SDB o mariologii Johna Newmana

Redakcja
W przeddzień beatyfikacji kard. Johna H. Newmana ukazała się monografia poświęcona jego mariologii: „Johna H. Newmana teoria rozwoju doktryny mariologicznej". Autorem pracy jest Wojciech Życiński, salezjanin, niegdyś pracownik Katedry Mariologii KUL, a dziś kierownik Katedry Mariologii UPJPII w Krakowie.

 
W aneksie zamieszczono najważniejszy tekst Newmana o Matce Bożej, tzw. „List do Puseya". Po latach okazało się, że praca z 1866 roku, zainspiruje redaktorów mariologii Soboru Watykańskiego II. Newman uczy korzystać z nauczania Ojców Kościoła oraz mówić o Maryi w kontekście misterium Chrystusa, Ducha Świętego, Kościoła. Pomaga także właściwie bronić katolickiej mariologii.
 
Ks. Życiński w następujący sposób ukazuje oryginalność jego myślenia: „W jaki sposób teoria rozwoju doktryny opracowana przez J. H. Newmana znajduje zastosowanie w jego uzasadnianiu twierdzeń z zakresu mariologii? Jeśli okazałoby się, że Newmanowska teoria rozwoju pozwala tłumaczyć ewolucję doktryny mariologicznej, fakt ten stanowiłby odpowiedź na zarzuty kwestionujące słuszność katolickiego nauczania o Maryi". Tak właśnie okazało się.
 
Książka ukazała się w ramach serii wydawniczej Wydawnictwa KUL „Mariologia w kontekście" Redaktorami serii są: Stanisław C. Napiórkowski OFMConv (dawny kierownik Katedry Mariologii) i Kazimierz Pek MIC (jej obecny kierownik).
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda