Home WiadomościArchiwum Książki: Kremacja w kulturach świata

Książki: Kremacja w kulturach świata

Redakcja

"Kremacja w kulturach świata" to najnowsza, wydana na dniach po polsku, książka o. prof. Zbigniewa Sucheckiego OFMConv, autora wielu opracowań na temat dyscypliny kanonicznej i cywilnej dotyczącej kremacji zwłok.

Jeszcze kilka lat temu wybierający kremację byli uważani zasadniczo za wrogów Kościoła, a samo spopielenie zwłok stanowiło najwyższy wyraz tej wrogości. Obecnie górę wzięły racje publiczne lub prywatnego pożytku, a rozporządzenia Kościoła nie sprzeciwiają się kremacji, jeśli osoba wyraziła wolę bycia poddaną kremacji.

Prezentowana książka jest nie tylko uzupełniona omówieniem norm cywilnych dotyczących kremacji, ale istotnie pogłębia zagadnienie. "Rzetelność naukowa, jak również metoda wykorzystana przez prof. Z. Sucheckiego, mogą być z każdego punktu widzenia uznane za znakomite" – napisał o pracy o. Sucheckiego o. prof. José F. Castano OP (Papieski Uniwersytet "Angelicum" i Uniwersytet Laterański). "Pierwsza jego książka ‘La cremazione dei cadaveri nel Diritto Canonico’ (Kremacja zwłok w prawie kanonicznym), stała się już klasycznym dziełem w tej materii" – dodaje prof. Castano.

W książce prof. Suchecki podejmuje następujące tematy: rozwój i ewolucja problemu spopielania zwłok, wypowiedzi Ojców Kościoła i papieży na temat kremacji, przedstawienie norm Kościoła dotyczących obrzędu pogrzebu tych, którzy wybrali kremację, omówienie jedynego przypadku kremacji, który opisano w Biblii, a któremu nie poświęcono żadnego opracowania, przedstawienie prawodawstwa wybranych krajów, w których zalegalizowano kremację, prezentacja norm prawodawstwa kościelnego i cywilnego.

O. Zbigniew Suchecki OFMConv (ur. w 1960 roku w Kamiennej Górze) kapłan zakonu franciszkanów z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, doktor obojga praw. Od 1993 roku profesor prawa kanonicznego Papieskiego Fakultetu św. Bonawentury "Seraphicum" w Rzymie (Włochy). Specjalizuje się w dziedzinie prawa karnego i konstytucyjnego. Autor licznych publikacji z zakresu prawa kanonicznego. Kwalifikacje naukowe prof. Sucheckiego ubogacone są praktyką prawa – jest on postulatorem w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych sług Bożych.

O. Suchecki jest również autorem książki "Kościół a masoneria", która jest studium o wolnomularstwie opracowanym z punktu widzenia prawa kanonicznego. Autor przedstawia w niej chronologię stosunków między Kościołem a masonerią oraz omawia starannie poszczególne dokumenty im poświęcone.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda