Home WiadomościArchiwum Książki: Turystyka czy pielgrzymowanie

Książki: Turystyka czy pielgrzymowanie

Redakcja
Jak wygląda życie współczesnego zakonnika, jakie miejsce zajmuje on w dzisiejszym świecie? Co robić, aby ideały życia zakonnego nie tylko nie osłabły, nie zostały wypaczone czy skażone, ale aby dodatkowo potrafiły rozświetlać drogę innym? – zastanawia się i próbuje odpowiedzieć na te i inne pytania o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv w swojej najnowszej książce "Życie zakonne. Turystyka czy pielgrzymowanie".

 
Książka, która ukazała się w krakowskim wydawnictwie WAM, jest próbę znalezienia odpowiedzi na podstawowe pytanie, jak ma realizować swoje zakonne powołanie współczesny zakonnik/zakonnica, a powstała jako zredagowany zapis rekolekcji przeprowadzonych przez autora dla sióstr sercanek w Krakowie.

W kolejnych, piętnastu częściach książki poruszane są różne aspekty życia zakonnego: od miejsca osób konsekrowanych w Kościele poprzez ich nieustanne wędrowanie, pielgrzymowanie, często przejawiające się jako swoistego rodzaju walka o utrwalenie obranej wcześniej drogi – powołania.

O. Zdzisław w swojej książce wykorzystuje zarówno swoje osobiste doświadczenia jak i umiejętne obserwacje środowisk, w których przebywa i pracuje. Umożliwia mu to zwrócenie uwagi na te aspekty współczesnego świata i współczesnej kultury, które z jednej strony dają możliwość rozwoju osobowego, z drugiej zaś niosą ze sobą szereg pokus, przed którym nie zawsze udaje się osobom konsekrowanym ustrzec.

W pytaniach dotyczących życia zakonnego, które stawia o. Kijas w swojej książce, nie tylko chodzi o odpowiedź. Jak sam podkreśla: "Odpowiedź jest ważna, ale ważniejsze jest stymulowanie naszej autorefleksji. Jej celem jest odkrycie na nowo własnej wartości, godności i, w końcu, radości z tego, kim się jest i co się robi".

O. Zdzisław Józef Kijas (ur. w 1960 r.) należy do krakowskiej prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Studiował w Krakowie, Rzymie, w Louvain-La-Neuve (Belgia) i w Nowym Jorku.

W Polsce był wykładowcą w kilku seminariach zakonnych i asystentem przy katedrze teologii dogmatycznej na wydziale teologii KUL w Lublinie.

W 1995 roku rozpoczął pracę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1997 roku został kierownikiem nowo utworzonej katedry ekumenizmu na wydziale teologicznym PAT w Krakowie oraz dyrektorem Międzywydziałowego Instytutu Ekumenii i Dialogu przy PAT, a potem prodziekanem wydziału teologicznego tej uczelni. Jest dyrektorem Ośrodka Studiów Franciszkańskich oraz Instytutu Studiów Franciszkańskich.

W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nadany przez Centralną Komisję ds. Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, przy prezesie Rady Ministrów.

Od 2005 roku był rektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury "Seraphicum" w Rzymie.

Jest członkiem Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk i laureatem nagrody naukowej Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" za pracę badawczą i naukowo-dydaktyczną w zakresie teologii dogmatycznej i ekumenicznej oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.

Od stycznia 2010 jest relatorem watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, a od marca 2010 roku wchodzi w skład Papieskiej Komisji, która zajmuje się miejscem największych objawień Maryjnych na świecie – w Medjugorje.

Prowadzi wykłady w Polsce oraz we Włoszech. Jest autorem wielu książek, artykułów naukowych i popularno-naukowych, recenzji i tłumaczeń.

wsm

Zdzisław Józef Kijas OFM Conv, Życie zakonne. Turystyka czy pielgrzymowanie, Wydawnictwo Wam, Kraków 2010, ss. 348

 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda