Home WiadomościArchiwum Album: Świetlany wzór – Zygmunt Szczęsny Feliński

Album: Świetlany wzór – Zygmunt Szczęsny Feliński

Redakcja
W roku poświęconym kapłaństwu, 11 października 2009 r., papież Benedykt XVI kanonizował nowego świętego – polskiego kapłana, ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895), arcybiskupa metropolitę warszawskiego i założyciela Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Wdzięczne za nieustanną opiekę Bożej Opatrzności i za świętość swojego Założyciela ukazaną i potwierdzoną cudami, beatyfikacją i kanonizacją, Siostry Rodziny Maryi postanowiły wydać okolicznościowy i pamiątkowy album.

 
Współpracując z rzymskim fotografikiem Grzegorzem Gałązką i Wydawnictwem Michalineum zrealizowały swoje zamierzenie: po profesjonalnym przygotowaniu ukazał się album pt. „Świetlany wzór Zygmunt Szczęsny Feliński".

„Album o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim jest nowością i niejako uzupełnieniem dotychczasowych publikacji o nim i jego dziele – Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi" – napisała w „Słowie wstępnym" do albumu przełożona generalna Zgromadzenia m. Fabiola Ruszczyk RM. Wszystkie teksty: podpisy do zdjęć, biografia Świętego Arcybiskupa Warszawy oraz historia Zgromadzenia czy informacje o aktualnych dziełach prowadzonych przez siostry, a także fragmenty homilii beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej są w trzech językach – po polsku, włosku i portugalsku. Zdjęcia Grzegorza Gałązki oraz fotografie archiwalne ukazują drogę Felińskiego do świętości, uroczystości beatyfikacyjne i kanonizacyjne oraz dziękczynienie w Rzymie i w Warszawie. Ostatni rozdział albumu poświęcony jest dziełom, które Siostry Rodziny Maryi prowadzą dzisiaj – pokazany jest dom generalny i prowincja warszawska, prowincja krakowska, prowincja poznańska i placówki poza granicami Polski (Ukraina, Brazylia i Włochy).

Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński, rozpoczynając proces beatyfikacyjny abp. Felińskiego, tak o nim mówił: „Jeżeli co jest znakiem wyjątkowej świętości, to bohaterskie cierpienie i spokojne męczeństwo tylu dziesiątek lat, które towarzyszyło bez przerwy życiu Pasterza-Wygnańca… To był bowiem cud miłości, najwspanialsza potęga ducha człowieka, który się nie załamał, chociaż miałby do tego prawo, przechodząc przez tak wyjątkową drogę". Zaś Ojciec Święty Benedykt XVI, już podczas kanonizacji w Rzymie, wskazując na osobę św. abp. Felińskiego, powiedział: „W każdej sytuacji zachował niewzruszoną ufność w Bożą Opatrzność… Dziś jego ufne i pełne miłości oddanie Bogu i ludziom staje się świetlanym wzorem dla całego Kościoła".

Ks. Sylwester Łącki CSMA

————————————–
Album „Świetlany wzór Zygmunt Szczęsny Feliński"
(format 32 cm x 25 cm, oprawa twarda, szyta i klejona, 192 strony)
można zamówić pod następującym adresem:

Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi
ul. Żelazna 97
01-017 Warszawa
tel.: +48 (22) 838 38 73
e-mail: [email protected]

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda