Home WiadomościArchiwum Książki: Wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana

Książki: Wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana

Redakcja
To jeden z najlepszych komentarzy do Ewangelii wg św. Jana, tak twierdzą wydawcy o książce o. Silvano Faustiego pt. "Rozważaj i głoś Ewangelię. Wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana", która właśnie ukazała się nakładem krakowskiego "Bratniego Zewu".


Książka ta zrodziła się ze stałej, cotygodniowej lektury Ewangelii w ciągu trzech lat w kościele św. Fidelisa w Mediolanie. Autor przy pisaniu książki posłużył się starożytną metodą lectio divina, gdzie głównym założeniem jest skupiona i przepełniona modlitwą lektura. Zamiarem o. Faustiego jest wprowadzenie czytelnika w metodę modlenia się Ewangelią.

Próba komentowania Ewangelii według św. Jana napotyka na szczególną trudność, która nie istnieje przy komentowaniu innych Ewangelii. Ewangelia Jana jest w nikłym stopniu opowiadaniem, a prawie całkowicie wyjaśnieniem. "Stąd problem: jak wyjaśniać wyjaśnienie, oświetlać oświetlenie? To trudniejsze zadanie niż parafrazowanie poezji, bardziej ryzykowne niż rozkładanie na czynniki pierwsze symfonii, bardziej śmieszne od wyjaśniania żartu" – czytamy we wstępie.

"Ewangelia według św. Jana jest w rzeczywistości niezmiernie prosta. Pojmuje się natychmiast, że Jezus, przez to, co mówi i czyni dla braci, ukazuje miłość Ojca. – czytamy we wstępie do lektury. Jest to Ewangelia, którą trzeba czytać okiem kontemplatyka. "Należy ją nieustannie odczytywać, rozgryzać i przetrawiać, smakować i przyswajać sobie. Każde zdanie stanowi falę tego samego oceanu i przynosi tą samą nieskończoną rzeczywistość" – podkreśla sam autor.

O. Silvano Fausti, jezuita, po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych i doktoracie na uniwersytecie w Monachium z dziedziny fenomenologii, wykładał teologię.

Od ponad dwudziestu lat żyje w małym klasztorku na peryferiach Mediolanu. Jest cenionym kaznodzieją i mistrzem życia wewnętrznego. Analizy o. Faustiego łączą życiowe doświadczenie z dokładną refleksją, precyzyjnym wykładem i prostym językiem, przy zachowaniu stałego dialogu między nowoczesnością i tradycją.

Nakładem Wydawnictwa Franciszkanów "Bratni Zew" ukazały się następujące tytuły tego autora: "Okazja czy pokusa. Sztuka rozeznawania i podejmowania decyzji", "Rozważaj i głoś Ewangelię. Katecheza narracyjna Ewangelii wg św. Marka", "Jaka przyszłość czeka chrześcijaństwo? List do Sylasa", "W szkole św. Marka. Ewangelia do czytania, słuchania, modlitwy i rozważania". W przygotowaniu jest książka "O czytaniu Pisma Świętego".

red.

O. Silvano Fausti, "Rozważaj i głoś Ewangelię. Wspólnota czyta Ewangelię wg św. Jana", Wydawnictwo Franciszkanów "Bratni Zew", Kraków 2009, ss. 671.

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda