Home WiadomościArchiwum Księdzu Romanowi dziękujemy za to, że dawał nam Pana Boga

Księdzu Romanowi dziękujemy za to, że dawał nam Pana Boga

Redakcja
Pogrzeb śp. ks. Romana Foryckiego SAC (pallotyna) odbył się w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godzinie 9.00 jutrznią za zmarłego księdza Romana, a tuż po niej modlitewne czuwanie w oczekiwaniu na Mszę Świętą o godzinie 11. Eucharystii przewodniczył abp Henryk Hoser SAC w koncelebrze z bpem Alojzym Orszulikiem SAC, bpem Romualdem Kamińskim z Ełku oraz rzeszą księży, którzy przybyli pożegnać zmarłego współbrata, przyjaciela, kolegę a przede wszystkim świętego człowieka.

Abp Hoser w kazaniu mówił o ogromnym zaskoczeniu, jakie wywołała wiadomość o tragicznej śmierci ks. Foryckiego: Bóg zabiera człowieka do siebie w najlepszym dla niego momencie. Był wzorem, inspiracją w naszym codziennym, wspólnotowym życiu. Ks. Roman Forycki jest kapłanem i apostołem do końca nieznanym – mówił arcybiskup. Ksiądz Arcybiskup podkreślił także ogromne znaczenie wkładu i wysiłków apostolskich, które ks. Roman włożył w rozwój wielu dzieł związanych nie tylko z działalnością pallotyńską, ale i z wieloma miejscami kultu oraz zgromadzeniami zakonnymi. Po odczytaniu wielu telegramów i listów kondolencyjnych, oraz po mowach pożegnalnych (m.in. ks. Anastazy Bławat SAC – kolega kursowy, pan Jacek Wójcik – prezes fundacji Maitri, przedstawiciele założonej przez zmarłego Kapłańskiej Wspólnoty Osób Świeckich, przełożone zgromadzeń zakonnych, prezesi rożnych dzieł, w które ks. Roman był zaangażowany, bp Romuald Kamiński – biskup pomocniczy z Ełku oraz przełożeni polskich prowincji Pallotynów: ks. Adrian Galbas SAC i ks. Józef Lasak SAC) zebrani w ołtarzewskiej świątyni udali się z ostatnim pożegnaniem procesją na pobliski cmentarz, gdzie złożono jego ciało w kwaterze pallotyńskiej.   

Ksiądz Roman Forycki 4 czerwca w Ołtarzewie obchodził swój złoty jubileusz kapłaństwa. Wkrótce po tym udał się na urlop w rodzinne strony. Dobry Bóg postanowił przywołać go do swojego domu w Mostowie k. Koszalina, 25 czerwca 2011 roku, we wczesnych popołudniowych godzinach. Zginął tragicznie w wypadku drogowym.

 
Al. Łukasz Gołaś  SAC, Al. Michał Wójciak SAC 
 
Za: Pallotyni.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda