Home WiadomościArchiwum Księża-piłkarze na Jasnej Górze

Księża-piłkarze na Jasnej Górze

Redakcja
Ponad 100 kapłanów – uczestników V Mistrzostw Europy Księży w Halowej Piłce Nożnej przybyło w środę, 23 lutego z pielgrzymką na Jasną Górę.
Mistrzostwa odbywają się w Kielcach w dniach 21-24 lutego. W rozgrywkach bierze udział 11 reprezentacji: Bośnia i Hercegowina, Ukraina, Słowacja, Hiszpania, Portugalia, Austria, Chorwacja, Słowenia, Białoruś, Węgry i Polska.

 
Warto dodać, że reprezentacja Polski broni tytułu najlepszej drużyny kontynentu. Taki tytuł zdobyła bowiem w 2009 w portugalskim Porto, a wcześniej w 2007 – w Sarajewie.

„Mistrzostwa Europy odbywają się w Kielcach, ale trzeba było tutaj przyjechać, bo przecież tutaj bije serce Polski, dlatego trzeba było przywieźć w to miejsce księży z jedenastu krajów, żeby zobaczyli gdzie bije serce duchowe Polski, gdzie oddychamy duchowo" – wyjaśnia ks. Dariusz Sieradzy, główny organizator Mistrzostw Europy.

„Księża pracują w różnych regionach Europy – wyjaśnia kapłan – Są i księża diecezjalni i zakonni, są również grekokatolicy, przede wszystkim ze Słowacji. Ich posługa jest w różnych zakątkach świata, ma różną specyfikę, ale cieszą się, że są tutaj w Polsce i patrzą jak u nas pracuje duszpasterstwo".

W Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. Dariusz Sieradzy, homilię wygłosił ks. Edward Giemza, wikariusz parafii bł. Jerzego Matulewicza w Kielcach.

„Witam was bracia kapłani bardzo serdecznie, kapłani sportowcy z V Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Halowej. Z 11 krajów Europy przybyli, aby pokłonić się naszej Matce i Królowej i swojej Matce, bo przecież to przede wszystkim Matka Kapłanów, Królowa Apostołów – mówił w powitaniu o. Anzelm Frączek – Witam was bardzo usportowionych, bo przecież gracie w piłkę, zatem i duch zapewne bardzo gorący".

Pielgrzymów powitał również ks. Dariusz Sieradzy: „Bardzo się cieszymy, że jesteśmy tutaj przy Cudownym Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej. My wszyscy kapłani grając w piłkę nożną chcemy również duchowo się napełnić, aby przy Matce Bożej nasz duch jeszcze wzrastał, abyśmy również i jako kapłani umieli głosić swoim życiem Ewangelię".

„Nie możemy zapomnieć, że piłka nożna, nasze mistrzostwa, to pewien relaks, to pewne spotkanie, to czas radości, czas pewnej rywalizacji, poznania siebie wzajemnie, ale jesteśmy przede wszystkim kapłanami, i ta nasza pielgrzymka dzisiejsza, ma nas do naszej Matki zbliżać – mówił w homilii ks. Edward Giemza – Niech to spotkanie sprawi, że poczujemy Jej matczyną miłość".

„Oczywiście obowiązki duszpasterskie są na pierwszym miejscu, natomiast piłkę nożną traktuję i traktowałem, jako pewnego rodzaju rozrywkę i hobby – opowiada ks. Marek Mazurek, diec. zamojsko-lubaczowska – W naszej diecezji co tydzień spotykamy się z księżmi na treningach, także jest okazja do tego, by i pograć w piłkę i spotkać się razem, wspólnie".

„Dla mnie zawsze wizyta tutaj, na Jasnej Górze, jest czymś szczególnym – kontynuuje kapłan – Dziesięć razy pielgrzymowałem pieszo w pielgrzymce zamojsko-lubaczowskiej na Jasną Górę i za każdym razem, kiedy tu przyjeżdżam, czy z młodzieżą, czy z maturzystami, czy jak dzisiaj z kapłanami, to jest to wielkie przeżycie i okazja, żeby pokłonić się Matce, żeby się pomodlić i żeby zawierzyć Jej na nowo to wszystko, czym się zajmuję, swoje kapłaństwo, swoje życie i wszystkich moich bliskich".

Mistrzostwa Europy Księży w Piłce Nożnej Halowej są organizowane od 2005 r. Pierwsze odbyły się w Austrii.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda