Home WiadomościArchiwum Benedykt XVI: Audiencja ogólna o św. Robercie Bellarminie

Benedykt XVI: Audiencja ogólna o św. Robercie Bellarminie

Redakcja
Nie będzie prawdziwej reformy Kościoła, jeśli nie poprzedzi jej nawrócenie serca i reforma życia – powiedział Benedykt XVI, przypominając postać św. Roberta Bellarmina. Jak zaznaczył, reformował on Kościół w czasach bolesnego podziału zachodniego chrześcijaństwa, kiedy to poważny kryzys polityczny i religijny doprowadził do oddzielenia całych narodów od Stolicy Apostolskiej.

 
Reforma Bellarmina była zakorzeniona w Piśmie Świętym, w Tradycji Ojców, a także w najlepszych wzorcach z przeszłości, do których zaliczał on świętych, a przede wszystkim założycieli wielkich zakonów – powiedział Papież. Jego katecheza została streszczona również po polsku.

Robert Belarmin, któremu była poświęcona dzisiejsza katecheza, urodził się w 1542 r. w Montepulciano, niedaleko Sieny. Zanim wstąpił do jezuitów, zdobył solidne wykształcenie. Studiował potem w Rzymie, Padwie i Lowanium, gdzie potem był profesorem teologii. Następnie wykładał w Rzymie. Po zakończeniu Soboru Trydenckiego włączył się aktywnie w teologiczną dyskusję z protestantyzmem i w umacnianie tożsamości Kościoła katolickiego. Klemens VIII mianował go teologiem papieskim, konsultorem Świętego Oficjum i rektorem Kolegium Penitencjarzy z bazylice św. Piotra. W tym czasie napisał swe najbardziej popularne dzieło, katechizm Doctrina christiana breve.

W 1599 r. został mianowany arcybiskupem Kapui i kardynałem. Z gorliwością poświęcał się nauczaniu i sprawowaniu sakramentów. Następnie został odwołany do Rzymu, gdzie pełnił znaczące funkcje w różnych kongregacjach Stolicy Apostolskiej. Pełnił również zadania dyplomatyczne w Republice Weneckiej i w Anglii. Zmarł 17 września 1621 r. Papież Pius IX beatyfikował go w roku 1923, kanonizował w 1930, a w 1931 ogłosił go Doktorem Kościoła.

Pozostawił pokaźny zbiór pism, homilii i katechez, a jego podręcznik teologii zatytułowany Controversiae wciąż jest punktem odniesienia dla eklezjologii katolickiej.

O jezuickim reformatorze mówił Papież również w słowie do Polaków:
„Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Robert Belarmin nauczał, że celem naszego życia jest komunia z Bogiem, który objawił się w Jezusie Chrystusie. Aby ją osiągnąć, trzeba pokładać ufność w Panu, być wiernym Ewangelii i przyjmować z wiarą codzienne sytuacje, odczytując na modlitwie ich najgłębszy sens. Takie jest powołanie i zadanie każdego z nas wierzących. Niech Boże błogosławieństwo wspiera was na drogach świętości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus".

kb/ rv

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda