Home WiadomościArchiwum Licheń: podsumowanie roku w sanktuarium

Licheń: podsumowanie roku w sanktuarium

Redakcja
Księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, podsumowali 2010 rok.
Największe i najważniejsze wydarzenia dokonują się zawsze w ludzkich sercach. Nie sposób je nazwać i policzyć. Wiedzą o nich ci, którzy tu przybywają i w swoich gorących prośbach przedstawiają je Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Licheńskiej. Dla pielgrzymów są to sprawy najważniejsze i takimi pozostają dla nas.

 
Jednoczymy się z pielgrzymami we wspólnym dziękczynieniu i błaganiu. Chcemy także im pomóc przez sakrament pojednania, który dla uczniów Chrystusa pozostaje zawsze objawieniem niezgłębionego Bożego Miłosierdzia.
 
Wśród innych najważniejszych wydarzeń zewnętrznych, które miały miejsce na terenie sanktuarium w ubiegłym roku, znalazło się zakończenie budowy klasztoru i  kościoła pw. 10. Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny w Grąblinie oraz otwarcie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego.
 
W klasztorze przyległym do kościoła Matki Bożej w Grąblinie zamieszkały siostry zakonne ze Zgromadzenia Najświętszej Maryi Panny, powszechnie zwane anuncjatkami. Jak podkreśla ks. Kustosz, są one modlitewnym wsparciem dla sanktuarium. Poza tym mają wiele wspólnego z księżmi marianami, gdyż zarówno jedno, jak i drugie zgromadzenie, powstało na regule 10. Cnót Ewangelicznych Najświętszej Maryi Panny. 
 
Kolejnym istotnym wydarzeniem minionym roku w Licheniu było otwarcie Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Początkowo obawiano się czy zbiory przywiezione z podlondyńskiej posiadłości Fawley Court znajdą uznanie w oczach pielgrzymów. Statystyki pokazały jednak, że obawy były bezpodstawne. W ciągu pół roku istnienia placówkę odwiedziło ponad 60 tysięcy zwiedzających co jest ewenementem na skalę światową.  
 
Kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny, szacuje, że w ubiegłym roku do Lichenia przyjechało ok. 20 procent mniej pielgrzymów niż zwykle: Taki stan rzeczy spowodowany był przede wszystkim powodziami, które kilkakrotnie nawiedzały nasz kraj w ubiegłym rok. Dotknęły one w dużej mierze terenów, z których do Lichenia przyjeżdżała największa liczba pielgrzymów. Przez modlitwę i ofiarę staraliśmy się z poszkodowanymi jednoczyć i im pomóc. Według danych statystycznych w 2010 roku licheńskie sanktuarium odwiedziło ok. 1.000.000 pielgrzymów.  
 
Nowy rok dla księży marianów będzie czasem wyzwań i wytężonej pracy. Poza codzienną obsługą pielgrzymów będą inne ważne uroczystości. W dniach 30 kwietnia i 1 maja będziemy  w sanktuarium świętowali wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W dniu odpustu, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej (2 lipca), najprawdopodobniej odbędzie się w naszym sanktuarium ogólnodiecezjalne dziękczynienie za dar beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II pod przewodnictwem naszego ordynariusza bpa Wiesława Meringa.
 
Pod koniec czerwca w sanktuarium odbędzie się posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski. Na początku lipca, w miejscu pierwszych  objawień, w lesie grąblińskim, planowane jest zakończenie budowy Domu Pielgrzyma Nazaret. W obiekcie tym będzie można się posilić, odpocząć, nabyć pamiątki i przenocować.
 
Lada dzień w Grąblinie rozpocznie się budowa kładki nad ruchliwą drogą z Konina do Lichenia. Kładką będzie można przejść bezpośrednio z parkingu do miejsca objawień w lesie grąblińskim. Przejście powinno być oddane do użytku pielgrzymów w połowie tego roku. Inwestycja ta ma poprawić bezpieczeństwo przybywających do tego świętego miejsca pielgrzymów.
 
Innym ważnym wydarzeniem w sanktuarium będzie 5. rocznica przeniesienia Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego św. Doroty do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda