Home WiadomościArchiwum Licheń: poradnia naprotechnologii bliska otwarcia

Licheń: poradnia naprotechnologii bliska otwarcia

Redakcja
dziecko.png Poradnia naprotechnologii już wkrótce zostanie otwarta w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. O tej metodzie leczenia niepłodności wśród małżeństw poinformował kustosz sanktuarium, ks. Wiktor Gumienny.
Na spotkaniu z dziennikarzami znalazła się grupa osób, które odbyły już pierwsze szkolenia z zakresu naturalnego planowania rodziny w Instytucie Pawła VI w Omaha w Stanach Zjednoczonych. Wśród nich był także obecny ks. Piotr Kieniewicz MIC, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który będzie wspierał zespół 6 instruktorów pracujących w poradni.

Pierwszy etap szkolenia odbył się w Instytucie Pawła VI w Omaha w październiku tego roku. Była to grupa 70-osobowa (w tym 9. Polaków oraz lekarz z Ukrainy pracujący w naszym kraju). Końcowym elementem szkolenia był egzamin w języku angielskim. Jak wyjaśnia ks. Kieniewicz, naprotechnologia błędnie nazywana jest alternatywą dla in vitro. – Naprotechnologia jest ofertą, która może pomóc i pomaga w sposób etyczny. Dobro nie jest alternatywą dla zła. Dobro może być jedynie alternatywą dla innego dobra. Wśród różnych ofert skierowanych do par, które borykają się z problemem poczęcia dziecka, naprotechnologia wydaje się być ofertą najciekawszą, najbardziej spójną i jest przykładem dobrej medycyny i ginekologii, najlepszej z możliwych – powiedział ks. Kieniewicz. 
 
Pionierem i twórcą naprotechnologii na świecie jest prof. Thomas Hilgers, praktykujący lekarz chirurg, członek Towarzystwa Chirurgów Reprodukcyjnych, mieszkający i pracujący na co dzień w Omaha w USA. Założył on Instytut Pawła VI, w którym leczone są osoby pragnące w naturalny sposób począć dziecko.
 
Naprotechnologia opiera się na tzw. modelu Creighton’a. Metody stosowane w naprotechnologii odnoszą się nie tylko do kobiety. Są to metody ukierunkowane na małżeństwo.  
 
Jak powiedział Jacek Czerniak, lekarz, który będzie wspierał zespół doradców od strony medycznej, model Creightona opiera się ścisłej i permanentnej obserwacji cykli kobiety, dokładnemu odnotowywaniu wszelkich zmian i analizie wyników przez specjalistę. Dzięki temu można dobrać indywidualne metody leczenia dla pacjentki, np. zastosować terapię hormonalną.
 
Naprotechnologia powstała 30 lat temu. Jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. Jest to metoda w całości naturalna, bezpieczna dla zdrowia pacjentki i dziecka, rzetelna diagnostycznie.
 
2 grudnia w Sanktuarium Matki Bożej licheńskiej została oficjalnie otwarta poradnia naprotechnologii. Będzie ona mieściła się w budynku Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym. Wszystkie chętne osoby mogą zgłaszać się do poradni dzwoniąc pod numer telefonu (+48 63) 270 81 32.
 
Za: Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda