Home WiadomościArchiwum Pallotyni: Nowe “Miejsca Święte”

Pallotyni: Nowe “Miejsca Święte”

Redakcja
0000101202e.png Grudniowy numer „Miejsc Świętych” to pasjonująca podróż na pogranicze syryjsko-tureckie, od Antiochii przez Edessę aż po Nisibis w starożytnym regionie Tur Abdin. Jest to ziemia, na której niegdyś bujnie kwitło chrześcijańskie życie, rozwijała się myśl i kultura, rosły zachwycające do dziś kościoły i klasztory; ziemia, w którą przez wieki wsiąkała krew męczenników aż po hekatombę ubiegłego stulecia naznaczonego czystkami etnicznymi i religijnymi.

Czy wiemy na przykład skąd wyruszyli Mędrcy, aby przybyć do Betlejem? Pewne starożytne tradcje wskazują na miasto Hah, właśnie w regionie Tur Abdin. To właśnie tam, w drodze powrotnej, mieli oni zbudować niewielką kapliczkę, która stała się fundamentem przyszłej wspaniałej świątyni poświęconej Maryi Bożej Rodzicielce.

W grudniowym numerze „Miejsc Świętych” możemy też przypomnieć sobie postaci wielkich świętych tego regionu, jak Ignacy Antiocheński, Szymon Słupnik Młodszy, a zwłaszcza Efrem Syryjczyk. Ten ostatni pisał piękne poematy o Bożej Rodzicielce i Bożym Narodzeniu, które mogą one stanowić cenną pomoc w świątecznych rozważaniach.

Ponadto w numerze relacja z zakończonego niedawno Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu oraz pierwszy wywiad z nowym Generałem Pallotynów ks. Jakubem Nampudakam!

Zapraszając do lektury grudniowego numeru „Miejsc Świętych”, jednocześnie gorąco zachęcam do prenumeraty miesięcznika na rok 2011. Dla prenumeratorów przygotowano specjalny konkurs, którego główną nagrodą (pośród 100 innych) jest 9-dniowa pielgrzymka do Ziemi Świętej!

Ks. Mirosław Mejzner SAC
(redaktor naczelny „Miejsc Świętych”)

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda