Home WiadomościArchiwum Licheń: Rekolekcje dla wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce

Licheń: Rekolekcje dla wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce

Redakcja
Eucharystią odprawioną przed ołtarzem Matki Bożej w bazylice licheńskiej zakończyły się w sobotę 26 marca rekolekcje dla wyższych przełożonych zakonów męskich w Polsce

 
Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek 21 w gościnnych progach sanktuarium maryjnego Księży Marianów w Licheniu. Po raz pierwszy w dziejach istniejącej od ponad sześćdziesięciu lat Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich odpowiedzialni za wspólnoty zakonne zebrali się, by wspólnie doświadczać odnowy duchowej przez ćwiczenia rekolekcyjne.
 
Rekolekcje prowadził o. Kazimierz Fryzeł, redemptorysta, wykładowca WSD w Tuchowie, wieloletni formator, a także znany kaznodzieja. Nauki i konferencje miały rys chrystocentryczny, a ich mottem były słowa Jezusa „Ja jestem drogą, prawdą i życiem“.
 
Rekolekcjonista analizował wybrane perykopy ewangelijne i w ich świetle – wskazując na przykład Jezusa Chrystusa, którego misję apostolską mają kontynuować Jego współcześni naśladowcy – próbował wskazać drogi odnowy życia konsekrowanego w zmieniającym się świecie. Sięgał przy tym obficie do wypowiedzi współczesnych teologów, mistrzów życia duchowego oraz dokumentów ostatnich papieży, by wypunktować istotne źródła i warunki takiej odnowy. Rekolekcje odbywały się w atmosferze modlitwy wspólnotowej i zupełnego milczenia.
 
Ważnym momentem rekolekcyjnego skupienia była odprawiona w bazylice licheńskiej droga krzyżowa. Codziennie też odbywała się adoracja Najświętszego Sakramentu. Podczas posiłków czytano ostatnią książkę Benedykta XVI, „Jezus z Nazaretu”. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia, sprawowana w samo południe.
 
W trakcie rekolekcji przełożeni modlili się za swoje wspólnoty zakonne, pamiętając także o zmarłych Współbraciach, a szczególnie o biskupach misyjnych, którzy odeszli do Pana w ciągu ostatnich dni: misjonarzu w Brazylii o. Augustynie Januszewiczu OFMConv i posługującemu we wspólnotach greckokatolickich na Ukrainie o. Julianie Gburze SVD.
 
Żegnając się po odprawionych ćwiczeniach duchowych wszyscy wyrażali nadzieję, że to cenne doświadczenie będzie kontynuowane w następnych latach. Jest już zaplanowana przyszłoroczna seria rekolekcji, które odbędą się w dniach 5-10 marca 2012 r. w krakowskim Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów Prowadził je będzie Ks. Krzysztof Wons, SDS
 
Redakcja

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda