Home WiadomościArchiwum Rok Kolbiański: Marsz Świętości Życia

Rok Kolbiański: Marsz Świętości Życia

Redakcja
Tłumy wiernych przeszły ulicami Warszawy, aby w ten sposób zamanifestować swoje przywiązanie do obrony życia ludzkiego od poczęcia aż do naturalnej śmierci. 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, jak co roku Kościół w Polsce obchodził Dzień Świętości Życia.

 
Tradycją wpisującą się w stołeczne obchody tego Dnia, jest Marsz Świętości Życia pod hasłem "Światło dla Życia". Organizują go środowiska obrońców życia i organizacje społeczne i parafialne z obu warszawskich diecezji. Patronat honorowy nad Marszem, który 25 marca przeszedł ulicami miasta objęli: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

Patronat nad Marszem objęli także franciszkanie. "Obecnie, z inicjatywy naszego zakonu trwa Rok Kolbiański. Jest on nie tylko okazją do tego, aby przypominać, że św. Maksymilian był obrońcą życia i godności człowieka. Jako duchowi spadkobiercy o. Kolbego chcemy, także w czynny sposób uczestniczyć w obronie tego życia" – uzasadnia rzecznik prasowy Roku Kolbiańskiego o. Marek Wódka OFMConv.

Marsz poprzedziły msze św. w obu warszawskich diecezjach. Eucharystii w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na warszawskiej Pradze przewodniczył abp Henryk Hoser. W tym samym czasie w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy na Starym Mieście wierni uczestniczyli we mszy św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa.

Po mszach św., spod obu świątyń wierni wyruszyli w kierunku Placu Zamkowego, gdzie połączyli się w jeden ogólnowarszawski Marsz Świętości Życia. Tam odczytano m.in. fragmenty Ewangelii. Następnie, wierni przemaszerowali z zapalonymi pochodniami i zniczami "Światło dla Życia" i transparentami na Placu Piłsudskiego. Tam, pod Krzyżem Papieskim licznie zgromadzeni odmówili modlitwę w intencji życia oraz podziękowali za dar beatyfikacji i pontyfikatu Jana Pawła II.

Marsz licznie wsparły także media. Wśród nich portal "Franciszkanie.pl", Radio Niepokalanów oraz Oddział Warszawski Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

"Wzorem do naśladowania dla członków naszego oddziału jest św. Maksymilian Kolbe. Franciszkanin z Niepokalanowa, nie tylko był prekursorem w wykorzystywaniu mediów do głoszenia prawdy, ale też o tą prawdę walczył każdego dnia – podkreślili członkowie z OW KSD.

"Uważamy, że dość już nieśmiałego głosu dobrych, dość słabości dobrych, dość nazywania dzieciobójstwa czynem ‘nieuporządkowanym moralnie’. Trzeba głośno mówić o prawdziwym holocauście naszych czasów – aborcji" – powiedział prezes Oddziału Warszawskiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Robert Wyrostkiewicz.

Inicjatywa Dnia Świętości Życia jest odpowiedzią na taką propozycję Jana Pawła II zawartą w encyklice "Evangelium Vitae". Stosowną uchwałę o ustanowieniu 25 marca Dniem Świętości Życia podjął w roku 1998 Episkopat Polski.

Agnieszka Piwar, Radio Niepokalanów / red.

Na zdjęciu, uczestnicy Marszy Świętości Życia, zgromadzeni na wspólnej modlitwie pod Krzyżem Papieskim na Pl. Piłsudskiego w Warszawie / fot. RN.

Więcej na: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda