Home WiadomościArchiwum Licheń: rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego i otwarcie wystawy “Jakaż piękna musi być Polska…”

Licheń: rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego i otwarcie wystawy “Jakaż piękna musi być Polska…”

Redakcja
W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczął się oficjalnie sezon pielgrzymkowy, który trwa od maja do października. Tradycyjnie zainaugurowała go Msza św. w lesie grąblińskim – miejscu objawień Matki Bożej Licheńskiej. 

 
Msza sprawowana była przy kaplicy, w której znajduje się uschnięty pień sosny.  Jak głosi tradycja, na tym drzewie w latach 40. i 50. XIX wieku wisiał łaskami słynący obraz Matki Bożej, który teraz czczony jest przez pielgrzymów w licheńskiej bazylice.

Wokół kaplicy w lesie grąblińskim zebrało się kilkuset parafian i pielgrzymów. Proboszcz parafii św. Doroty ksiądz Stanisław Kosiorowski MIC w kazaniu przypomniał historię objawień w Grąblinie: – To właśnie tu wszystko się zaczęło, tu w tym grąblińskim lesie, a jeszcze wcześniej na polu bitewnym. Jeśli zapomnimy o Grąblinie to tak, jakbyśmy wyrwali roślinę i postawili ją na oknie, chcąc by rosła; kiedy wyrzucimy korzeń – roślina uschnie. Dlatego musimy sięgać pamięcią do miejsca najważniejszego dla licheńskiego sanktuarium – grąblińskiego lasu.

A grąbliński las położony jest dwa kilometry od Lichenia we wsi Grąblin. To tam, przed 159 laty, Matka Boża ukazywała się trzykrotnie pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Pierwszy raz, według tradycji, 1 maja. Nawoływała ludzi do  modlitwy i nawrócenia. Przepowiedziała też epidemię cholery. Do Lichenia z Grąblina obraz został przeniesiony 29 września 1852 r. Najpierw znajdował się w kościele pw. św. Doroty, a 2 lipca 2006 r. został przeniesiony do bazyliki licheńskiej, największej polskiej świątyni wybudowanej w latach 1994-2004.  Na pamiątkę tamtych wydarzeń, każdego roku, pierwszy dzień maja świętuje się jako rocznicę objawień i oficjalne rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego. 

1 maja to także data ważna dla powstającego w Licheniu Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC. Uroczyście otwarto wystawę zatytułowaną „ Jakaż piękna musi być Polska…”. To opowieść o dramatycznych losach Polaków w czasie II wojny światowej, opowiedziana przez kilkunastoletnich chłopców. W magazynach Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego MIC znajdowała się Kronika klasy 3A Gimnazjum im. M. Kopernika w Bottisham w Anglii. Wystawa zawiera sporo elementów edukacyjnych, uczących o losach Polaków deportowanych przez Sowietów w głąb ZSRR w latach 1940-1941.  Na przygotowanych planszach zainteresowani znajdą informacje m.in. o tym czym były i kogo dotknęły deportacje i jak – dzięki powstaniu Armii Andersa i ewakuacji  wojska w 1942 r. – potoczyły się losy garstki ocalonych.  Do tej nielicznej grupy należeli uczniowie klasy 3A, którzy swoją wojenną tułaczkę kończyli właśnie w Anglii.  

Wystawę uroczyście otworzył ksiądz biskup Antoni Dydycz, ordynariusz drohiczyński. Wraz z nim w uroczystości udział wzięli księża biskupi z Polski i Litwy którzy w tym czasie w Licheniu odbywali swe  spotkanie robocze, a także Przełożony Polskiej Prowincji Marianów ks. Paweł Naumowicz i gospodarze Sanktuarium. 

Wystawę można oglądać w kaplicy kapłańskiej w bazylice do 30 października 2009 r. w godz. od 10.00 do 18.00.

Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu

Za: www.marianie.pl.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda