Home WiadomościArchiwum Licheń: uroczystość NMP Licheńskiej

Licheń: uroczystość NMP Licheńskiej

Redakcja
2 lipca, w naszym sanktuarium przypadała uroczystość odpustowa związana z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Ponadto z inicjatywy ordynariusza diecezji włocławskiej, bp Wiesława Alojzego Meringa, był to w diecezji dzień dziękczynienia za wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II. W związku z uroczystościami ks. bp Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. w licheńskiej bazylice mniejszej.


Uroczysta suma odpustowa rozpoczęła się o godzinie 12:00. Przed rozpoczęciem Eucharystii w uroczystej procesji zostały wniesione do świątyni relikwie bł. Jana Pawła II, które ks. Biskup przywiózł ze sobą z Włocławka. Ampułka z kilkoma kroplami krwi papieża – Polaka została przekazana ordynariuszowi diecezji w ubiegłym tygodniu przez kard. Stanisława Dziwisza w trakcie uroczystości 600-lecia konsekracji katedry włocławskiej.  

W imieniu Księży Marianów – opiekunów licheńskiego sanktuarium, przybyłych księży, pielgrzymów  i parafian powitał ks. Wojciech Sokołowski, przełożony miejscowej wspólnoty zakonnej.  Najświętszą Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z pasterzem diecezji włocławskiej bp. Wiesławem Meringiem, abp. Janem Pawłem Lengą, marianinem, który przez 20 lat pełnił posługę pasterską w Azji Środkowej oraz bp. Eduardo Hiiboro z południowego Sudanu, który przybył do Polski na zaproszenie organizacji „Pomoc Kościołowi w potrzebie".

Wzruszenie wśród wiernych wzbudził widok budowniczego licheńskiej bazyliki i kustosza – seniora sanktuarium ks. Eugeniusza Makulskiego, który został przywitany gromkimi brawami.  

Uroczystości odpustowe rozpoczęły się wczoraj pierwszymi nieszporami o godzinie 18. Dziś w samo południe wierni zgromadzeni w licheńskiej świątyni uczestniczyli w głównych uroczystościach odpustowych. W trakcie homilii bp Mering nawiązał do relikwii bł. Jana Pawła II znajdujących się bazylice – „Jak niezwykła jest wymowa tych relikwii krwi naszego błogosławionego Wielkiego Papieża Jana Pawła II. (…) Ta krew, ta kropla, którą będziemy dzisiaj czcili, została pobrana tydzień przed Jego śmiercią. Dlatego możemy powiedzieć, jak to ks. kard. Dziwisz wyraził na Mszy św. w bazylice katedralnej we Włocławku, że Jan Paweł II jest dzisiaj z nami. Bardzo jest z nami. Ale zależy mu nie tyle na naszych wzruszeniach, pocałunkach, uniesieniach ducha, ile zależy mu na tym właśnie, czego niedoścignionym wzorem była Maryja. Na takiej wierze, takiej miłości, takiej gotowości do przyjęcia cierpienia i takiego oddania, jakie było w Jej życiu. Jakie było w jego życiu."

Dodał także – „Jesteśmy odpowiedzialni za to, co robimy z naszym chrześcijaństwem. Jesteśmy odpowiedzialni za entuzjazm wiary. Za jej obecność w świecie. (…). Wielcy jesteśmy nie dzięki naszej bylejakości i grzechom, tylko dzięki temu, że w naszych sercach jest jakiś odblask tego światła, które było w sercu Matki Jezusa. Dzisiaj właśnie to serce w szczególny sposób czcimy".  

Tuż przed zakończeniem Najświętszej Eucharystii głos zabrał bp Eduardo Hiiboro z Sudano. W krótkim wystąpieniu podziękował za wszystko, co uczyniła dla Jego kraju organizacja „Pomoc Kościołowi w potrzebie". Dodał także, iż w przyszłym tygodniu Sudan, po wielu latach wojny, zostanie podzielony na cześć północną, gdzie w zdecydowanej większości panuje muzułmanizm, oraz na katolickie południe. Prosił także o modlitwę i wsparcie dla kościoła w powstającej Republice Południowego Sudanu, skąd pochodzi.

Po Mszy św. wierni mieli możliwość ucałowania relikwii bł. Jana Pawła II, które przywiózł ze sobą na uroczystości odpustowe bp ordynariusz Wiesław  Mering.
 
Wspomnienie liturgiczne Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej obchodzone 2. lipca zostało ustanowione przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w 2004 roku. Od tego czasu dzień ten każdego roku jest obchodzony w diecezji włocławskiej jako wspomnienie, a w samym sanktuarium jako uroczystość. Dziś także przypada 7. rocznica konsekracji licheńskiej świątyni.

Bazylika licheńska została konsekrowana 2 lipca 2004 roku przez abp. Józefa Kowalczyka – nuncjusza apostolskiego. Jest to największy kościół katolicki w Polsce i jeden z największych na świecie. W 1999 roku budującą się świątynię poświecił papież Jan Paweł II. Każdego roku Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odwiedza ok. 1,5 mln pielgrzymów z Polski i zagranicy.
 
Źródło: www.lichen.pl

Za: www.marianie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda