Ludzie czekają na wizerunek

Rozpoczął się drugi etap peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w "Świętym Wizerunku Nawiedzenia" po diecezji sandomierskiej. Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia trwa tam od 13 września 2008 r.

Po prawie trzech miesiącach przerwy Obraz Nawiedzenia został ponownie przewieziony z Jasnej Góry do diecezji sandomierskiej. Drugi etap nawiedzenia rozpocznie się od parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Baranowie Sandomierskim. Obraz Nawiedzenia wyruszył za Jasnej Góry w sobotę, 7 marca po Mszy św. o godz. 6.00. Eucharystii w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Jacek Beksiński, wikariusz biskupi do spraw przebiegu Misji Nawiedzenia w diec. sandomierskiej. Wizerunek uroczyście wyniesiono z Kaplicy Matki Bożej i umieszczono w samochodzie – Kaplicy. Właśnie w ten sposób Maryja w swoim wizerunku przemierza polskie drogi.

„Jest to wielkie przeżycie – mówi ks. Jacek Beksiński, wikariusz biskupi do spraw przebiegu Misji Nawiedzenia w diec. sandomierskiej – Rzeczywiście, w każdej parafii udało mi się być. I istotnie jest to wielkie przeżycie dla ludzi. Pozostają różne postanowienia, pozostają też te daty w pamięci parafian, i bardzo często w tym dniu w każdym miesiącu jest czuwanie modlitewne. Na pewno jest to też wzmacniający element, bo dzisiaj w naszej diecezji mamy taką tragedię, jak Stalowa Wola, która traci ludzi pracy. Rzeczywiście czujemy potrzebę bycia z Matką”.

Na szlak peregrynacji wyruszył z Jasnej Góry o. Hieronim Leśniewski, paulin, opiekun Obrazu. „Jest to niesamowite doświadczenie i przeżycie nie tylko dla mnkie samego, ale dla wszystkich parafian, którzy oczekują na Matkę Bożą – podkreśla paulin, który od wielu już lat wędruje po Polsce razem z Obrazem Nawiedzenia – Zawsze parafie udekorowane, wierni całymi parafiami przychodzą, aby Matkę Bożą przywitać i trwać przy Niej przez całą noc”.

O.Hieronim Leśniewski podkreśla, że diecezja sandomierska bardzo gorliwie przygotowała się do peregrynacji Jasnogórskiego Wizerunku dzięki biskupowi Andrzejowi Dziędze. „Myślę, że te owoce już są i będą jeszcze większe, kiedy Matka Boża przejdzie przez całą diecezję – mówi z nadzieją o. Leśniewski – A idzie zawsze z całym naręczem łask, która niesie z sobą, pomagając tym, którzy umieją prosić, otwierają swoje serca na to spotkanie. Jadąc tam, z powrotem do diec. sandomierskiej cieszę się, bo i dla mnie będzie to doświadczenie wiary polskiego narodu”.

Przerwa w nawiedzeniu trwała od 12 grudnia ubiegłego roku. W tym czasie Obraz został poddany konserwacji, dzięki której jest odporniejszy na działanie różnych warunków atmosferycznych. Obraz tradycyjnie zawieziono do toruńskiej pracowni Anny Marii Torwirt, córki Leonarda Torwirta, który w 1957 roku, na zalecenie Prymasa kard. Wyszyńskiego, wykonał kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej z przeznaczeniem do peregrynacji po polskich parafiach.

„Po całym roku wędrowania Matki Bożej w Jej świętym wizerunku Obraz jest poddawany konserwacji – przyznaje o. Leśniewski – Jest zawsze zmieniana cała powierzchnia wizerunku, ponieważ warunki atmosferyczne mają duży wpływ na Obraz, widać poparzenia po słońcach letnich. Pani Ania Torwirt, która cały czas opiekuje się tym wizerunkiem robi wszystko, żeby ten Obraz był zawsze piękny, eliminując jakieś pęknięcia, uszczerbki, plamy, które powstają. Ten obraz musi być konserwowany każdego roku, żeby był zawsze piękny. Bo na ten wizerunek czeka cała Polska!”.

Peregrynacja Obrazu Nawiedzenia po Ziemi Sandomierskiej potrwa do 12 września 2009 roku.

za: www.jasnagora.pl