Home WiadomościArchiwum Marianie: Kapituła Prowincjalna zakończona

Marianie: Kapituła Prowincjalna zakończona

Redakcja
marianie_logo1.jpg W dniach 22 – 27 listopada 2010 roku w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbywała się I część Kapituły Prowincji Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP.
W kapitule wzięło udział 34 członków z urzędu (przełożeni domów zakonnych, członkowie zarządu prowincjalnego, ekonom i sekretarz prowincji, magister nowicjatu i rektor seminarium) oraz 35 wybranych delegatów.

„Kapituła prowincjalna odbywa się co trzy lata. Na jej posiedzeniu delegaci  zajmują się ważnymi kwestiami związanymi z Prowincją. Trzeba jednak uściślić, że co 6 lat ma ona na celu wybranie delegatów na kapitułę generalną w Rzymie, na której będzie wybierany generał i zarząd generalny zgromadzenia.” – powiedział ks. Paweł Numowicz, przełożony Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów.  

„Na kapitułę prowincjalną przyjechali przedstawiciele wszystkich domów zakonnych Zgromadzenia Księży Marianów w Polce oraz z domów Prowincji Polskiej leżących poza granicami naszego kraju czyli z Niemiec, Czech, Słowacji, Białorusi, Anglii i Kazachstanu” – dodał ks. Naumowicz. 

Głównymi kwestiami, jakie zostały poruszone i nad którymi toczyła się dyskusja w trakcie posiedzeń, były: określenie celów  duszpasterskich zarówno całej Prowincji, jak i poszczególnych domów, określenie stanu personalnego i materialnego Prowincji. 

W trakcie kapituły zostali także wybrani delegaci, którzy udadzą się na kapitułę generalną do Rzymu, gdzie będzie wybierany nowy generał i zarząd generalny zgromadzenia. Delegatami Polskiej Prowincji zostali: ks. Janusz Kumala, ks. Kazimierz Pek, ks. Antoni Skwierczyński, ks. Grzegorz Deryngowski oraz ks. Michał Kozak. 

Prowincja Opatrzności Bożej Zgromadzenia Księzy Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP prowadzi szereg dzieł apostolskich – domy rekolekcyjne, hospicja, Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, wydawnictwo. Księża Marianie pracują także jako misjonarze w placówkach znajdujących się m. in. w Rwandzie, Kazachstanie, Brazylii czy na Filipinach. Od 2. grudnia w Licheniu zostanie otwarta poradnia naprotechnologii, gdzie fachową pomoc będą mogły uzyskać osoby mające problem z poczęciem dziecka.   

Aktualnie Prowincja Polska Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny liczy  256 członków,  z czego 193 rezyduje na terytorium Polski.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda