Home WiadomościArchiwum Kapucyni: Studium Młodych Kapłanów

Kapucyni: Studium Młodych Kapłanów

Redakcja
0000101202b.png W dniach 22 – 26 listopada br., w Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu odbyło się tzw. Studium Młodych Kapłanów. Bracia kapłani Prowincji Warszawskiej są zobowiązani do uczestnictwa w takim studium, które jest organizowane raz na rok w ramach formacji stałej kapłanów, przez pięć lat od święceń prezbiteratu. Dodatkowo młodzi kapłani mają zapoznać się z podanymi wcześniej lekturami – dokumentami Kościoła, podręcznikami, artykułami, których znajomość sprawdzana jest następnie podczas egzaminu.

Hasłem tegorocznego studium było „Spowiednictwo”, stąd też wszystkie wykłady poświęcone zostały Sakramentowi Pokuty i Pojednania. Nad całością czuwał br. Andrzej Derdziuk OFMCap, który zadbał także o grono wykładowców. Wśród nich znalazł się br. dr Mateusz Hinc OFMCap – psycholog i psychoterapeuta, który w odniesieniu do spowiedzi opisywał między innymi niektóre zasady obowiązujące w komunikacji międzyludzkiej. Ks. dr hab. Leszek Adamowicz, prof. KUL, przedstawił kilka zagadnień z zakresu Prawa Kanonicznego dotyczących spowiedzi. Pani Elżbieta Gleba, psycholog i terapeuta, przygotowała wystąpienie pt.: „Kapłan wobec oczekiwań kobiety w konfesjonale”. Zaś wspomniany już wcześniej br. dr hab. Andrzej Derdziuk, prof. KUL, poruszył kwestie dotyczące spowiedzi różnych grup społecznych, a także pewne problematyczne zagadnienia z teologii moralnej.

Całość studium wypełniała nie tylko atmosfera nauki, lecz także modlitwy i braterstwa. Była to również okazja do podzielenia się z braćmi doświadczeniem zdobytej już praktyki duszpasterskiej. Takie spotkania niewątpliwie umacniają wspólnotę braterską oraz dają siłę do dalszej pracy duszpasterskiej w posłudze kapłańskiej.
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda