Marianie: Ks. Adam Boniecki laureatem Diamentowego „Śladu”

Ks. Adam Boniecki, wieloletni redaktor naczelny „Tygodnika Powszechnego”, został laureatem Diamentowego „Śladu” – Nagrody im. bp. Jana Chrapka przyznawanej co kilka lat za całokształt pracy dziennikarskiej.
Uroczystość wręczenia statuetki odbyła się 17 marca w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

 
Ks. Adam Boniecki, od 1964 r. związany z „Tygodnikiem Powszechnym", w 1999 r., po śmierci Jerzego Turowicza został redaktorem naczelnym tygodnika. Z funkcji tej odejdzie z końcem marca br.

Święcenia kapłańskie przyjął 11 czerwca 1960 r. we Włocławku. Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993-2000 był jego przełożonym generalnym.
 
W 1979 r. Jan Paweł II – z którym ks. Boniecki znał się jeszcze z czasów, gdy obaj mieszkali w Krakowie – powierzył mu zorganizowanie w Rzymie polskiego wydania „L’Osservatore Romano", którym kierował do 1991 r.
 
Ks. Boniecki opublikował kilkaset artykułów i kilka książek m.in. „Kalendarium życia Karola Wojtyły", „Vademecum Generała, czyli czego nie robić i co robić, kiedy władza wpadnie ci w ręce", „Zrozumieć papieża", „Rozmowy o encyklikach" (z Katarzyną Kolendą-Zaleską). Powstał też o nim film dokumentalny w reżyserii Agnieszki Arnold pt. „Dzięki Bogu za Bonieckiego".
 
Jest także laureatem wielu nagród dziennikarskich, m.in. Nagrody im. Dariusza Fikusa za 2008 rok dla „twórcy mediów". Kapituła tej nagrody doceniła go głównie za reformy „Tygodnika Powszechnego".
 
Źródło: KAI

Za: www.marianie.pl