Home WiadomościArchiwum Marianie – Licheń: Pierwsza lekcja muzealna

Marianie – Licheń: Pierwsza lekcja muzealna

Redakcja
Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym otwarto 2 lipca br. Od tego czasu zostało odwiedzone przez kilkadziesiąt tysięcy osób. Dziś do grona zwiedzających dołączyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kazimierzu Biskupim, którzy przybyli na pierwszą lekcję muzealną.  

 
Jak sami przyznają pomysł takich zajęć to coś nowego, z czym nie spotkali się nigdy wcześniej:„Wszystko było wspaniałe. Można było podejść do eksponatów i obejrzeć  je z bliska. Dzięki dotykowym tablicom multimedialnym można było przeczytać bardzo stare księgi, których nigdy nie zobaczylibyśmy w szkole" – stwierdziła Marta, uczennica 6 klasy, która z ogromną ciekawością oglądała muzealne eksponaty.  

Pani  Barbara Grzelaczyk, nauczycielka historii przyznała, że w takiej lekcji historii ani ona, ani jej uczniowie jeszcze nie uczestniczyli: „Do tej pory byliśmy w rożnych muzeach, ale nie mieliśmy  takiej możliwości poznania zbiorów. Eksponaty, które znajdują się w licheńskim muzeum są bardzo cenne. Są tam m.in. przedmioty, których dotykali Polscy królowie. Dla dzieci taka lekcja historii w prawdziwym muzeum jest niezwykle cenna, gdyż wszystkie ryciny, które mogliśmy podziwiać na własne oczy, inni mogą zobaczyć wyłącznie na kartach podręczników" .  

Jak podkreślali uczniowie pomimo, że jest to ich pierwsza wizyta w muzeum w Licheniu, z pewnością  wrócą tu, gdyż godzina to stanowczo za mało na zapoznanie się ze wszystkimi eksponatami.

Pierwszą lekcję muzealną przeprowadził kustosz Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu – Wojciech Luchowski.  Jak przyznaje licheńskie muzeum ma służyć przede wszystkim edukacji:

„Idea, która przyświecała ks. Jarzębowskiemu, patronowi muzeum, który zbierał wszystkie eksponaty i polonica przez całe swoje życie, była właśnie edukacja młodzieży. Muzeum w pierwotnym zamyśle miało  być  nowoczesne, gdzie najważniejszy jest kontakt widza z eksponatem. A nowoczesne multimedia mają zwiedzającym w tym pomóc.  Jest to istotne zwłaszcza w kontekście młodych ludzi, do których najłatwiej jest dotrzeć w taki sposób, aniżeli przez monolog przewodnika".   

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym można zwiedzać indywidualnie lub w grupach. Grupa zorganizowana (licząca co najmniej 10 osób) powinna przed przyjazdem skontaktować się z Biurem Obsługi Pielgrzyma pod numerami telefonów: 63 270 81 63 lub 63 270 81 42 w celu rezerwacji przewodnika.  

Muzeum jest dostępne dla  zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 8:00 – 16:00.

Wstęp dla wszystkich chętnych jest BEZPŁATNY.

Za: www.lichen.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda