Home WiadomościArchiwum Marianie: List okólny przełożonego generalnego

Marianie: List okólny przełożonego generalnego

Redakcja
marianie_logo1.jpg O. generał Jan M. Rokosz MIC skierował do wszystkich marianów list okólny z okazji tytularnej i patronalnej uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zwrócił uwagę, że  w bieżącym roku uwaga marianów „koncentruje się na przygotowaniu kapituły generalnej, która w tradycji zakonnej uważana jest za wydarzenie najwyższej wagi dla rozwoju każdego instytutu zakonnego”.

W kontekście kapituły, która będzie miała miejsce w Rzymie, w lutym 2011 r., przełożony generalny marianów stwierdził: – „Potrzebujemy Bożej odwagi, aby zerwać z tym wszystkim, co w naszej wspólnocie jest przeszkodą w kroczeniu za Chrystusem czystym, ubogim i posłusznym. […] Potrzebujemy Bożego światła, abyśmy umieli odczytać aktualność naszego charyzmatu w kontekście wyzwań współczesności i odpowiedzieć na pytanie, co specyficznego może wnieść całe nasze Zgromadzenie i poszczególne jego wspólnoty w dzieło nowej ewangelizacji”. 
 
Na kwestię nowej ewangelizacji o. Rokosz wskazuje jako na palącą potrzebę, która staje się współczesnym wyrzutem sumienia dla instytutów zakonnych. Przypomina, iż powołanie nowej watykańskiej dykasterii – Papieskiej rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji stanowi ważny znak czasu. Powołując się na adhortację „Vita consecrata”, uwrażliwia marianów na prawdę, iż wierne naśladowanie Chrystusa przez zakonników i ich gorliwe zaangażowanie apostolskie mają nieocenione miejsce w dziele nowej ewangelizacji. „Niestety ci, którzy ze swej natury winni być pierwszymi świadkami i głosicielami miłości Boga w świecie – stwierdza o. generał – nie zawsze ukazują światu autentyczne i dające życie oblicze Chrystusa”.
 
Generał marianów wskazał także w liście na Osobę Maryi Niepokalanej i Jej całkowitą dyspozycyjność wobec natchnień i działania Ducha Świętego: – „Maryja Niepokalana pokazuje nam, że można oddawać się Duchowi Świętemu, że można wierzyć w Jego prowadzenie, że można z trudem i pokorą oczyszczać z brudu naszego egoizmu, ambicji i oporów podpowiadane przez Ducha sugestie”. Zachęcił także wszystkim członków Zgromadzenia do naśladowania mariańskiej Patronki: – „Sami z siebie jesteśmy bardzo słabi, często bezradni wobec ducha zeświecczenia, który przez nasze serca i umysły przenika do naszych wspólnot. Staniemy się bardzo mocni, gdy zapragniemy, aby przez Ducha Świętego zadziałała w nas nadprzyrodzona moc Boża”. 
 
Z treścią listu można zapoznać się na stronie Kurii Generalnej: http://www.padrimariani.org/pl/curia/letters.php?n=2010-261&l=pol
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda