Home WiadomościArchiwum Oblaci NMP – Bruksela: Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Krajach Beneluksu odznaczony

Oblaci NMP – Bruksela: Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Krajach Beneluksu odznaczony

Redakcja
Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Krajach Beneluksu ks. prałat Ryszard Sztylka odebrał z rąk Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Sławomira Czarlewkiego Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany jeszcze przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.


Ksiądz Ryszard Sztylka należy do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Śluby wieczyste złożył w 1974. Tego samego roku przyjął święcenia kapłańskie po czym został skierowany do pracy duszpasterskiej w Poznaniu w parafii Chrystusa Króla. Od 1979 roku jest duszpasterzem polonijnym w Krajach Beneluksu, gdzie pracował kolejno w Brukseli, Charlerois, Amsterdamie, Rotterdamie i Limburgii. Od 2000 roku jest Rektorem Polskiej Misji Katolickiej na Kraje Beneluksu, pełni jednocześnie posługę proboszcza we flamandzkiej parafii Matki Bożej Pokoju w w Leopoldsburgu oraz posługę duszpasterza polonijnego.

Pan Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii Sławomir Czarlewki wręczając order podkreślił zasługi księdza Sztylki na rzecz utrwalania polskości, polskiego słowa, tradycji ludowych i kultury. Dodał także, że ksiądz prałat to duszpasterz sercem oddany swym rodakom. Pracując wśród Polaków w Limburgii wspierał organizacje polonijne, tworzył szkoły, a nawet teatr, który prezentował również jego autorskie utwory. Jego sztuki wystawiane są w ośrodku polskim w Limburgii. Pan Ambasador dodał także, iż ksiądz Ryszard Sztylka uczył i uczy pokolenia Polaków postawy patriotyzmu, braterstwa, solidarności i szacunku dla historii i kultury Polski oraz uznania dla kraju osiedlenia – Belgii. Jest także wychowawcą młodzieży, której dobro leży mu szczególnie na sercu.

W wygłoszonej laudacji podkreślono, iż ksiądz Sztylka w okresie stanu wojennego zorganizował wiele akcji wysyłki pomocy żywnościowej i medycznej do Polski – m.in. do domów dziecka, szpitali i seminariów duchownych. Po wybuchu elektrowni jądrowej w Czarnobylu w roku 1986 organizował pomoc finansową na zakup niezbędnych środków, żywności i lekarstw dla dzieci na Białorusi.

Wymienione zasługi to tylko niektóre w bogatej i pełnej oddania posłudze kapłańskiej i służbie Polsce. Ambasador Czarlewski podkreślił, że Rzeczypospolita Polska pragnie Księdzu Sztylce za wszystko, co uczynił dobrego, serdecznie podziękować i wyróżnić, czego wyrazem jest nadany order.

Po przyjęciu orderu ks. Sztylka powiedział, iż przyjmuje to wyróżnienie w imieniu wszystkich kapłanów, którzy zaangażowani są w pracę duszpasterską wśród Polonii w krajach Beneluksu. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski został przyznany księdzu Sztylce przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W czasie uroczystości w Ambasadzie RP w Brukseli odznaczono także Konsula Jean-Marie De Baerdemaekea, Flamanda, który od wielu lat wspiera Polskę i aktywnie uczestniczy w rozwoju relacji polsko-belgijskich.

Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta to jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Order został ustanowiony ustawą z dnia 4 lutego 1921 roku.

Ks.Damian Kopyto OMI
Bruksela

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda