Home WiadomościArchiwum Marianie: Zmarł ks. Henryk Eichler

Marianie: Zmarł ks. Henryk Eichler

Redakcja
Z głębokim żalem zawiadamiamy współbraci, że w dniu 29.04.2011 r. zmarł w wieku 79 lat ks. Henryk Eichler MIC, rezydent domu zakonnego w Medlingen w Niemczech.
Uroczystości żałobne rozpoczną się Mszą św. pogrzebową w czwartek 5 maja br. o godz 10.00 w bazylice św. Piotra w Dillingen (Königstraße 20, 89407 Dillingen an der Donau, Niemcy,) po czym nastąpi przewiezienie ciała do sanktuarium licheńskiego, gdzie uroczystości pogrzebowe rozpoczną się Mszą św. pogrzebową w poniedziałek 9 maja br. o godz. 13.30 w kościele pw. św. Doroty w Licheniu Starym.

 
Współbracia pragnący uczestniczyć w uroczystościach w Niemczech proszeni są o zgłoszenie swojego przyjazdu przełożonemu domu zakonnego w Medlingen.
 
Curriculum vitae
 
Henryk Eichler urodził się 9 września 1932 r. w Zabrzu. Do nowicjatu Prowincji Polskiej Zgromadzenia Księży Marianów wstąpił w roku 1957, po czym 8 grudnia 1958 r. złożył pierwszą profesję zakonną. Śluby wieczyste złożył w Stoczku Klasztornym 15 sierpnia 1962 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał 2 lutego 1965 r. we Włocławku.
 
Po święceniach pełnił funkcję sekretarza biskupa Franciszka Brazysa MIC – ówczesnego wizytatora Litwinów na wygnaniu, któremu towarzyszył w posłudze duszpasterskiej w diecezji Augsburg w Niemczech. Niespodziewana śmierć biskupa pozostawiła ks. H. Eichlera w parafii pw. św. Justyny w Bad Wörishofen, gdzie po kilkumiesięcznej posłudze został skierowany do pracy w Londynie na Ealingu, pełniąc funkcje duszpasterza i radnego domu zakonnego. Po wizytacji generalnej w Anglii w roku 1967 został członkiem domu zakonnego w Rzymie skąd skierowano go do Niemiec w celu zapoznania się z duszpasterstwem na terenie poznanej wcześniej diecezji Augsburg. Za pozwoleniem przełożonych przez 13 lat wykonywał tam urząd proboszcza w parafiach: Dorschahusen, Mindelau i Schlingen.
 
Podczas wizytacji generalnej rezydencji w Dorschahusen bp Josef Stimpfle zaprosił marianów do posługi w parafii św. Alberta w Neu Ulm, gdzie ks. H. Eichler kierował budową centrum i kościoła parafialnego, konsekrowanego w roku 1984. Cztery lata później, na prośbę ordynariusza diecezji Augsburg, objął urząd proboszcza w parafii Vilgertshofen i przełożonego erygowanego w tym sanktuarium maryjnym domu zakonnego marianów. W roku 1991 mianowany został proboszczem w parafii św. Kanizjusza w Augsburgu, a rok później erygowanego tam domu zakonnego pw. bł. Jerzego Matulewicza. Od roku 1996 był proboszczem w parafii w Medlingen i pierwszym przełożonym erygowanego tam domu zakonnego, a od roku 2001 kapelanem domu seniora w Dillingen. Przez ostatnie cztery lata życia ze względu na stan zdrowia mieszkał w domu opieki w Dillingen, gdzie pozostając członkiem domu zakonnego w Medlingen zmarł 29 kwietnia 2011 r.
 
Najwięcej czasu i energii w swoim posługiwaniu duszpasterskim poświęcił szerzeniu czci Najświętszej Maryi Panny poprzez głoszenie rekolekcji, propagowanie nabożeństwa do Matki Bożej Fatimskiej i kazania maryjne. Jako marianin zapoczątkował pracę naszego Zgromadzenia w dwóch ośrodkach kultu maryjnego w Niemczech i jako pierwszy przecierał mariańskie szlaki na niemieckiej ziemi.
 
Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci!
 
ks. Dariusz Mażewski MIC
sekretarz prowincji
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda