Home WiadomościArchiwum Marsz Nadziei – chorym niesie ulgę hospicjum

Marsz Nadziei – chorym niesie ulgę hospicjum

Redakcja
Młodzi i starsi – zaangażowani w niesienie pomocy częstochowskiemu hospicjum uczestnicząc kolejny raz w Marszu Nadziei wyrazili swoją solidarność z osobami chorymi na choroby nowotworowe.

Nieśli żółte balony i żonkile jako symbol nadziei dla wszystkich chorych i ich rodzin.

Około tysiąc osób przeszło Alejami NMP z placu Daszyńskiego na błonia jasnogórskie. Uczestnikom Marszu akompaniowała orkiestra PIPES & DRUMS z Częstochowy. O godz. 12.00 na placu przed Jasną Górą odmówiono modlitwę Anioł Pański za chorych, cierpiących i osamotnionych.

Akcja została zorganizowana w piątek, 17 kwietnia w ramach trwającej w całej Polsce kampanii Pola Nadziei. Nad jej organizacją czuwało Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

„Marsz jest dla tych, którzy są chorzy, którzy cierpią, którzy oczekują naszego wsparcia, pomocy nawet w takiej formie, że jesteśmy z nimi, że pamiętamy o nich – podkreśla Grzegorz Nienartowicz, rzecznik prasowy hospicjum częstochowskiego – Jak co roku, już od pięciu lat w inicjatywie uczestniczy częstochowska młodzież i dzieci, ale także coraz więcej dołącza do nas grup z regionu częstochowskiego. Wielkie dzięki dla tych, którzy przyjeżdżają, i pogoda dopisała, z czego się też bardzo cieszymy”.

Aneta i Patrycja – uczennice VI LO im. J. Dąbrowskiego w Częstochowie są wolontariuszkami w hospicjum.

„Pomagamy ludziom najbardziej potrzebującym. Kwestujemy na rzecz hospicjum, uczestniczymy w różnych apelach organizowanych w hospicjum, i w innych pracach. Często odwiedzamy chorych w hospicjum, po prostu z tymi ludźmi jesteśmy, czytamy im, rozmawiamy, pomagamy” – opowiada Aneta.

„Teraz uczestniczyłyśmy w Marszu, który ma pomóc hospicjum. Jako wolontariuszki chcemy wspomagać ludzi bezinteresowną pomocą, dać coś od siebie, pomagać tym, którzy nie mają może rodziny dającej wsparcie” – mówi Patrycja.

„Bardzo fajnie, że ludzie, których mijaliśmy, postanowili się do nas dołączyć, szli z nami przez Aleje, kupowali żonkile i przekazywali pieniądze na hospicjum” – dodaje Aneta.

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstało w 1993 roku, jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść holistyczną i wielodyscyplinarną pomoc i opiekę cierpiącym w terminalnym okresie chorób przewlekłych i nieuleczalnych.

„Formy pomocy hospicjum są wszelakie. Można wejść na stronę hospicjum częstochowskiego i tam znaleźć konto na darowiznę, jest czas składania rozliczeń z Urzędem Skarbowym, dlatego liczymy też na 1% odpisu z tytułu podatku. Można też telefonicznie skontaktować się z hospicjum, i uzyskać informację, w jaki sposób przekazać środki, większe, mniejsze. Każda złotówka jest tutaj cenna, bo w tym roku chcemy uruchomić stacjonarny oddział dla pacjentów najbardziej potrzebujących. Już kończy się remont, ale trzeba go jeszcze będzie doposażyć” – mówi Grzegorz Nienartowicz.

Kampania „Pola Nadziei” jest ogólnoświatową akcją zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. Akcję rozpoczęła Maria Curie Cancer w Anglii. Od kilku lat w tym samym czasie kampanie prowadzi wiele hospicjów w Polsce. Celem kampanii jest kształtowanie świadomości społecznej wobec ludzi ciężko chorych i umierających oraz edukacja – głównie młodzieży, na temat roli drugiego człowieka w opiece nad potrzebującymi.

W ramach akcji prowadzone są spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach i hospicjum, których tematem wiodącym jest „szacunek życia od poczęcia do naturalnej śmierci” oraz przybliżenie idei hospicyjnej i wolontariatu.

o. Stanisław Tomoń

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda