Home WiadomościArchiwum Medalowy brat mniejszy

Medalowy brat mniejszy

Redakcja
W ramach X edycji Dni Księdza Prałata Stefana Pieczki (1932-1991), w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21), w sobotę 16 X medal "Unitas in Veritate" otrzymał o. Marian Bernard Arndt OFM, członek Prowincji św. Jadwigi Zakonu Braci Mniejszych.

 

W myśl Regulaminu Kapituły Medalu im. Ks. Stefana Pieczki nagroda jest wyrazem uznania dla osób, które nie uciekając od współczesności mają odwagę szukać porozumienia, budować pomosty, wykraczać poza stereotypy i przyzwyczajenia, tworzyć dialog przeszłości z teraźniejszością i przyszłością, dialog międzyludzki i człowieka z Bogiem. Jest ona nadawana za działalność dobroczynną, społeczną, naukową, będącą przyczynkiem do promocji wartości wpisanych w człowieka.

Laureat Medalu za rok 2010, o. Marian Bernard Arndt urodził się w 1950 r. w Raciborzu. Jest doktorem teologii biblijnej (Katolicki Uniwersytet Lubelski), wiedzę biblijno-archeologiczną zdobył w Jerozolimie (Studium Biblicum Franciscanum), bierze czynny udział w wykopaliskach archeologicznych w Ziemi Świętej. Dziś, prócz udanej promocji swojej wiedzy na uczelniach wrocławskich, pełni posługę duszpasterską wśród katolików języka niemieckiego w archidiecezji wrocławskiej. Swoim stylem życia wpisuje się bezspornie w ideę otrzymanego Medalu.

Przyznawany od kilku lat Medal im. Ks. Stefana Pieczki, kapłana raciborskiego, utrwala pamięć osoby zatroskanej o jednanie ludzi. Umiał on tworzyć pomosty dialogu pomiędzy ludźmi różnych kultur, otaczał opieką prześladowanych w stanie wojennym, jego duszpasterstwo – jak się mówi powszechnie – zaczynało się na ulicy, a kończyło się w konfesjonale. W 1980 r. uległ ciężkiemu wypadkowi samochodowemu. Sam naznaczony cierpieniem, pomagał innym nieść trudy życia. Umarł przedwcześnie w roku 1991.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda