Home WiadomościArchiwum Mega-koncert na Jasnej Górze

Mega-koncert na Jasnej Górze

Redakcja

325. rocznica Wiktorii Wiedeńskiej przypada 12 września br. Z tej okazji na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza św. i odbędzie się wielki międzynarodowy koncert.

Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się Eucharystią w intencji Ojczyzny o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

Wielki międzynarodowy koncert z udziałem blisko 400 chórzystów rozpoczął się o godz. 18.00 w jasnogórskiej bazylice. Koncert odbył się pod hasłem: „Venimus, vidimus, Deus vicit” (Przybyliśmy, zobaczyliśmy, a Bóg zwyciężył) na uczczenie 325. rocznicy zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem.

Organizatorem koncertu było Muzyczne Towarzystwo im. Moniuszki z Bostonu w Stanach Zjednoczonych, na czele z dyrektorem artystycznym Towarzystwa Janem Milunem. Koncert odbył się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i biskupa polowego WP Tadeusza Płoskiego. W koncercie jubileuszowym udział wzięli przedstawiciele ambasad m.in. z Austrii, Niemiec, Polski, Turcji i USA.

W koncercie wystąpiły połączone chóry: Chór Śląskiej Opery, Cantores Opoliensis „Legenda”, Chór Politechniki Wrocławskiej, Chór św. Maksymiliana z Brzegu, Chór z Otmuchowa, Jasnogórska Szkoła Chóralna. Utwory podczas koncertu wykonali również muzycy i śpiewacy z Opery Śląskiej z Bytomia, chóry litewskie, austriackie, artyści z USA oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

W programie koncertu były m.in. utwory Stanisława Moniuszki – Uwertura z Opery „Halka”, „Stabat Mater” Karola Szymanowskiego, „Victoria” Wojciecha Kilara, Uwertura z Opery „Uprowadzenie z Seraju” Wolfganaga Amadeusza Mozarta, „Alleluja” z oratorium „Mesjasz” Haendla, „Epitafium Katyńskie” Andrzeja Panufnika, a także „Battle Hymn of The Republic” Williama Steffe. W programie znajdował się również przemarsz wojsk na cześć króla Jana III Sobieskiego.

„Koncertem pragniemy złożyć hołd dla Ojczyzny i dla Matki Bożej. Chcemy to uczynić w duchowej stolicy Polski, w miejscu, w którym Jan III Sobieski modlił się o wstawiennictwo Maryi i gdzie król pielgrzymował. Chcemy przypomnieć, że zwycięstwo pod Wiedniem 12 września 1683 r. miało znaczenie dla uratowania chrześcijańskiej Europy, co docenił także papież bł. Innocenty XI, który uhonorował Polskę umieszczając w swoim herbie polskiego orła” – powiedział Jan Milun.

Patronat medialny nad koncertem objął m.in. Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Jan Milun jest z wykształcenia śpiewakiem. Urodzony na Wileńszczyźnie. Wyemigrował do Stanów Zjednoczonych na początku lat 70. Założył Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki. Do dziś zorganizował ponad 250 koncertów na pięciu kontynentach m.in. wielkim wydarzeniem artystycznym Bostonu był zorganizowany przez Jana Miluna w 1982 r. koncert w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, z którego dochód przeznaczono na pomoc Polakom. W X rocznicę Pontyfikatu Jana Pawła II zorganizował koncert w Nowym Jorku i Bostonie, w XV rocznicę w Wilnie, a w 1998 r. uczcił XX rocznicę papieskiego pontyfikatu Wielkim Międzynarodowym Koncertem w dolnośląskim Brzegu. W 2005 r. zorganizował Wielki Koncert w Kaliningradzie w rocznicę obchodów 750-lecia miasta honorując tym koncertem pamięć Jana Pawła II i 27. rocznicę Jego pontyfikatu. Był to pierwszy koncert w Rosji ku czci Papieża.

Jan Milun w 1996 r. został odznaczony przez ministra kultury i sztuki RP – Kazimierza Dejmka odznaka honorową – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Jako jedyny Polak otrzymał medal George’a Washingtona przyznany przez Amerykańską Fundację Wolności.

ks. Mariusz Frukacz
Tygodnik Katolicki „Niedziela”

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda