Home WiadomościArchiwum Mendykanci w średniowiecznym Krakowie

Mendykanci w średniowiecznym Krakowie

Redakcja

Ukazał się czwarty tom „Studiów i źródeł Dominikańskiego Instytutu Historycznego” pt. „Mendykanci w średniowiecznym Krakowie”. Jest to pierwszy w polskiej mediewistyce tak obszerny tom studiów poświęcony działalności krakowskich zakonów żebraczych: dominikanów, franciszkanów, augustianów, karmelitów i franciszkanów-obserwantów (bernardynów) w średniowiecznej aglomeracji krakowskiej.

Autorzy prezentowanych artykułów starali się przedstawić intensywną aktywność braci z krakowskich klasztorów na polu: duszpasterstwa, nauki, kultury, sztuki i gospodarki oraz ich rolę w polskim społeczeństwie, Kościele i państwie.

Jest to pierwszy w polskiej mediewistyce tak obszerny tom studiów poświęcony działalności krakowskich zakonów żebraczych: dominikanów, franciszkanów, augustianów, karmelitów i franciszkanów-obserwantów (bernardynów) w średniowiecznej aglomeracji krakowskiej, złożonej z trzech miast: Krakowa, Kazimierza, Kleparza oraz przedmieść. Ośrodek ten jako jedyny w Królestwie Polskim mógł poszczycić się posiadaniem klasztorów wszystkich pięciu wspólnot mendykanckich.

Zaprezentowane w niniejszym tomie prace mediewistów koncentrują się wokół kilku zasadniczych wątków. Pierwsza część tomu pt.: Mendykanci – dwór – możni ukazuje wzajemne relacje mendykantów z dworem książęcym i królewskim na Wawelu, małopolską elitą społeczną i polityczną oraz mieszczaństwem krakowskim, a także ze środowiskiem katedralnym. Druga część zatytułowana: Mendykanci – twórcy i odbiorcy kultury zawiera studia poświęcone księgozbiorom wszystkich klasztorów mendykanckich, rekrutacji dominikanów w środowisku Uniwersytetu Krakowskiego, sporom doktrynalnym Sędziwoja z Czechla z dominikanami krakowskimi o kult figury Matki Bożej, refleksji dominikanina Jana z Ząbkowic nad miejscem teologów w Kościele oraz architekturze kościołów i klasztorów franciszkanów, augustianów i dominikanów, a także analizie znakomitych dzieł sztuki z kościoła dominikanów św. Trójcy: gotyckiej preteksty z „Ukrzyżowaniem” i piętnastowiecznego tryptyku dominikańskiego.

Ostatnia część pt.: Mendykanci między ekonomią niebiańską a ziemską zawiera prace dotyczące inkwizycyjnej działalności krakowskich Braci Kaznodziejów, roli dominikanów w rozwoju kultu św. Stanisława, ich kaznodziejstwa, sporu między krakowskimi mendykantami o zebrane około 1500 r. jałmużny, legatów mieszczańskich na kościół i klasztor św. Trójcy, a także niektórych aspektów klasztornej gospodarki dominikańskiej i karmelitańskiej.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda