Home WiadomościArchiwum Metropolita Krakowski poświęcił “Maleńką”

Metropolita Krakowski poświęcił “Maleńką”

Redakcja

Poświęceniem nowego domu rekolekcyjnego, zwanego "Maleńką", Zgromadzenie Księży Misjonarzy Saletynów rozpoczęło w środę, 23 kwietnia br. roku obchody Jubileuszu 50-lecia pobytu i posługi w Zakopanem. Aktu poświęcenia dokonał metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, uczestnicząc następnie w specjalnej sesji Rady Zgromadzenia obradującej w tych dniach w stolicy polskich Tatr.
Do zebranych w sali obrad saletynów z Argentyny, Angoli, Brazylii, Filipin, Francji, Indii, Madagaskaru, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Włoch, wraz z Zarządem Generalnym z Rzymu, kard. Stanisław Dziwisz skierował specjalne słowo, w którym podziękował za obecność Księży Saletynów w Archidiecezji Krakowskiej.

„Tu w Zakopanem, spod krzyża pod Giewontem chcę wam powiedzieć, abyście nie bali się świadczyć o chrześcijańskiej nadziei. Ta nadzieja rodzi się ze spotkania z Chrystusem, który podzielił do końca nasz los przyjmując ludzkie ciało, abyśmy mieli udział w Jego Bóstwie. Ta nadzieja – podkreślił Metropolita – rodzi się ze spotkania pod krzyżem. Głoście odważnie prawdę o śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, która jest siłą przemieniającą ludzkie serca”.

Do Zakopanego Księża Misjonarze Saletyni przybyli w 1958 roku i zamieszkali przy ul. Tuwima 5 w niewielkiej willi "Maleńka", dziś już nieistniejącej. Na jej miejscu wybudowano zupełnie nowy obiekt o charakterze domu rekolekcyjno-wypoczynkowego. Od momentu wbicia w ziemię pierwszej łopaty, upłynęły cztery lata, tyle trwała budowa nowego domu, rozpoczęta w 2004 roku, przy ofiarnym wsparciu i zaangażowaniu wielu ludzi. Odpowiedzialnymi za dzieło budowy na przestrzeni tych kilku lat byli: ks. Fryderyk Wyrostek MS, ks. Jan Potoplak MS oraz ks. Władysław Wichniarz MS, obecny dyrektor domu.

W "Maleńkie"j znajduje się także siedziba Saletyńskiego Duszpasterstwa Powołaniowego, zajmującego się pracą na rzecz nowych powołań oraz Fundusz Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Matki Bożej z La Salette, działający od 1998 roku. Jest to organizacja pożytku publicznego, na którą każdy może przekazać 1% podatku od swoich dochodów.

Dzisiaj dom rekolekcyjny Maleńka może pomieścić około 50 osób. Szczególnym miejscem w domu jest Kaplica poświęcona Matce Bożej Saletyńskiej. Przybywający do Maleńkiej mogą skorzystać z pokojów z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pokonywanie kolejnych kondygnacji ułatwia winda osobowa. Do dyspozycji są sale: konferencyjna i rekreacyjna, a także jadalnia. Wszystko wykonane w przepięknym stylu góralskim.

www.saletyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda