Home WiadomościArchiwum Michalici: Dotknąć umęczonego ciała

Michalici: Dotknąć umęczonego ciała

Redakcja
W 26. rocznicę uprowadzenia i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, we wtorek 19 października br., pasterz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski uroczyście wprowadził relikwie nowego Błogosławionego do świątyni w Przysieku. Dwa dni wcześniej uczynił to samo bp Józef Szamocki w parafii Górsk – miejscu porwania ks. Jerzego. W obydwu ośrodkach duszpasterzują michalici.

 
Parafia Przysiek, która nosi wezwanie Matki Bożej Królowej Męczenników Polskich, znajduje się na męczeńskim szlaku bł. ks. Jerzego. Nowa świątynia została na tę okazję pięknie udekorowana. Wśród jaskrawej czerwieni kwiatów anturium i biało-czerwonej flagi, wijącej się jak Wisła, w której spoczęło ciało Kapłana Męczennika, umieszczony został relikwiarz, ufundowany przez jedną z rodzin parafii. Po homilii ks. Biskup dawał relikwie do ucałowania, a wierni modlili się śpiewając pieśń ułożoną na tę okazję przez proboszcza parafii ks. Karola Dąbrowskiego CSMA:

Ref. Błogosławiony Księże Jerzy, módl się za nami.
1. Apostole prawdy i wolności, mężnie i z mocą je głosiłeś.
Gdy kłamstwo tak nas zniewala – do Ciebie wołamy: Błogosławiony Księże Jerzy…

2. Opiekunie biednych i uczciwych, czas swój im chętnie oddawałeś.
Gdy bieda znów jest w Ojczyźnie – do Ciebie wołamy: Błogosławiony Księże Jerzy…

3. Męczenniku za wiarę, nadzieję – z odwagą w nas je umacniałeś.
Gdy z każdym dniem w sercach słabną – do Ciebie wołamy: Błogosławiony Księże Jerzy…

Następnego dnia ks. Proboszcz mówił w kazaniu podczas Mszy św. transmitowanej przez Radio Maryja: Wczoraj nowy Błogosławiony stał się nam bliższy. Fizycznie bliższy. Teraz możemy pocałunkiem naszych ust dotykać umęczonego ciała, oddawać mu cześć i przez jego zasługi wypraszać u Boga łaski. Jeżeli jeszcze za ziemskiego życia podczas Mszy św. za Ojczyznę, odprawianych przez ks. Jerzego w żoliborskim kościele, ludzie z całej Polski doznawali umocnienia, pocieszenia, pomocy to tym bardziej teraz, kiedy ks. Jerzy jest w niebie, w gronie tylu polskich „świętych mieszkańców niebieskiej krainy", tylu Męczenników Polskich wraz z ich Królową. Tym bardziej teraz będziemy doznawać jego opieki i pomocy.

 
x. kp
 
Więcej na: www.michalici.pl (zdjęcia)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda