Home WiadomościArchiwum Mieszkańcy zebrali 25 tys. zł na sprzęt dla szpitala w Jaśle

Mieszkańcy zebrali 25 tys. zł na sprzęt dla szpitala w Jaśle

Redakcja

25 tys. zł – taka kwota zasiliła konto akcji charytatywnej Noworoczny Dar. W tym roku zbierano pieniądze na zakup respiratora dla oddziału neonatologicznego szpitala w Jaśle.

Symboliczny czek dyrektor szpitala Zbigniew Betlej otrzymał z rąk Krystyny Kasprzyk, dyrektor JDK oraz proboszcza oo. Franciszkanów Krzysztofa Kozioła. Urządzenie to wspomaga oddychanie noworodkom.

Koncert finałowy odbył się w niedzielę w Jasielskim Domu Kultury. W akcję, trwającą przez cały styczeń zaangażowały się przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie i policealne.

– Takie akcje są bardzo potrzebne. Integrują społeczeństwo, poza tym cel jest szczytny – zakup sprzętu dla szpitala – podkreśla Zbigniew Betlej, dyrektor szpitala. Noworoczny Dar rozpoczęto w pierwszą niedzielę stycznia kwestą uliczną, z której zebrano prawie 10 tys. zł. Przez cały miesiąc trwały koncerty. Organizatorem 12 już edycji akcji Noworoczny Dar był JDK oraz parafia oo. Franciszkanów.

– Mogliśmy się, po raz kolejny przekonać o wartości tej akcji, która pokazała nam, jakie wielkie serca mają mieszkańcy Jasła i powiatu jasielskiego, którzy są wrażliwi na potrzeby innych – powiedział proboszcz oo. Franciszkanów o. Krzysztof Kozioł.

Konto kwesty
Każdy chętny może jeszcze pomóc, wpłacając wolne datki na specjalne konto: Bank Pekao SA I Oddział Jasło, numer 75124023371111000037403607 z dopiskiem "Noworoczny dar”.

W sumie na deskach JDK pokazano 23 prezentacje artystyczne, które obejrzało ponad 7 tysięcy widzów. Koncerty były także w domach ludowych w Żółkowie, Brzyszczkach oraz szkołach.

– Nie jest to jeszcze pełna zebrana kwota. Po raz kolejny okazała o się, że mieszkańcy miasta są hojni – mówi Krystyna Kasprzyk, dyrektor JDK. – Należą się ogromne podziękowania głównie młodym osobom, które angażują się w akcje charytatywne, ale także im dyrektorom nauczycielom i opiekunom, bo przecież przykład idzie od góry.

Podczas niedzielnego koncertu oprócz występów młodych artystów, symboliczne dyplomy z podziękowaniami otrzymali wszyscy dyrektorzy szkół oraz przedszkoli, zaangażowanych w akcję.

Pomysłodawcą "Noworocznego Daru" był franciszkanin, o. Leszek Rześniowiecki. Podczas pierwszej akcji zakupiono defibrylator dla karetki pogotowia ratunkowego i kardiomonitor dla oddziału dziecięcego.

W kolejnych latach kupiono: spirometr, inkubator, respirator, kardiomonitor, łóżka rehabilitacyjne, inhalatory do leczenia astmy oskrzelowej, zestawy alergologiczne, kardiotokograf do monitorowania pracy serca płodu, pompę infuzyjną dwustrzykawkową, kardiowerter, wózek transportowy, krzesełko kardiologiczne, tokograf, respiratora. Łącznie z akcji dla jasielskiego szpitala zakupiono sprzęt wartości prawie 300 tys. zł.

za: www.gcnowiny24.pl, Marek Dybaś

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda