Home WiadomościArchiwum Sanok: spotkanie ekumeniczne u franciszkanów

Sanok: spotkanie ekumeniczne u franciszkanów

Redakcja

Od jedenastu lat franciszkanie z Sanoka wraz ze wspólnotami chrześcijańskimi gromadzą się na wspólnej modlitwie z racji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

W tym roku spotkały się Kościoły: Adwentystów Dnia Siódmego, prawosławni, grekokatolicy i katolicy wraz ze swymi duchownymi, którzy uczestniczyli wspólnie w nabożeństwie Słowa Bożego na zakończenie Tygodnia Jedności w dniu 25 stycznia br. Hasłem tegorocznych dni Jedności były słowa zaczerpnięte z Księgi Proroka Ezechiela: "Aby byli jedno w Twoim ręku" (Ez. 37, 17).

Podczas nabożeństwa w swoich słowach duchowni Kościołów podkreślali konieczność i potrzebę spotkań, ale przede wszystkim zachęcali i prosili o jedność i bliskość jaką powinni sobie okazywać wierni poszczególnych wspólnot w codzienności.

W nabożeństwie ekumenicznym uczestniczy z roku na rok coraz więcej wiernych. Sanok od wielu lat poza Tygodniem Modlitw o Jedność jest miejscem, w którym w ciągu roku jest coraz więcej inicjatyw w celu budowania między wspólnotami chrześcijańskimi wzajemnego dialogu i poznania swoich tradycji religijnych.

Do takich spotkań możemy zaliczyć: Ekumeniczną Drogę Krzyżowa w okresie Wielkiego Postu ulicami miasta, w której uczestniczy około 3 tys. mieszkańców. Od dwóch lat w okresie letnim organizowany jest festiwal ekumeniczno-międzyreligijny "Jeden Bóg – Wiele Kultur", który przez tydzień czas zgromadził 5 tys. osób z całej Polski i zagranicy.

Ponadto w ostatnim czasie chóry katolickie miasta uczestniczyły w koncercie charytatywnym w Sanoku i w Krośnie na rzecz dokończenia odbudowy spalonej cerkwi w Komańczy. Jednym z chórów był Liturgiczny Chór Męski prowadzony przez o. Jacka Wójtowicza OFMConv – franciszkanina z sanockiego klasztoru, który zaprezentował pierwotny śpiew kościoła katolickiego jakim jest chorał gregoriański.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda