Home WiadomościArchiwum Nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu

Nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu

Redakcja

PRZEGLĄD PRASY: Nabożeństwem w dominikańskim kościele św. Jacka zakończyły się wczoraj w Rzeszowie uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu – informuje Gazeta Wyborcza Rzeszów. W czasie modlitwy odczytywano nazwiska Polaków i Żydów, którzy ponieśli śmierć w czasie Holokaustu.

Jak donosi Gazeta Wyborcza Rzeszów „we wtorek po raz pierwszy w Rzeszowie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Były modlitwy na cmentarzu żydowskim, okolicznościowa wystawa i sesja «Doświadczeni Holocaustem»".

„W Rzeszowie żyło przed wojną 13 tys. Żydów – czytamy w Gazecie – w powiecie leskim stanowili blisko 55 proc. ludności. Obchody tego dnia to nasz moralny obowiązek, by uświadomić sobie, jak wielki wkład wnieśli Żydzi w naszą tożsamość kulturową i jak wiele straciliśmy, gdy ich zabrakło – mówi prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, współorganizator rzeszowskich obchodów”.

„Wśród gości zaproszonych na sesję «Doświadczeni Holocaustem» byli zarówno świadkowie Holocaustu, jak i potomkowie rodzin, które pomagały Żydom podczas II wojny światowej, narażając życie swoje i swoich bliskich.”

„Zwieńczeniem wczorajszych obchodów było nabożeństwo w kościele oo. Dominikanów, podczas którego odczytywano nazwiska Polaków, którzy zginęli, niosąc pomoc Żydom, i Żydów, którzy ponieśli śmierć z nimi” – czytamy w dzienniku.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda